Zastosowanie termowizji w budownictwie

Właściwe ocieplenie budynku, może pomóc w zaoszczędzeniu nawet 50 procent kwoty przeznaczanej na ogrzewanie. Aby dokładnie i bezinwazyjnie ocenić stan izolacji cieplnej warto spróbować badania termowizyjnego. Kamera termowizyjna to jeden z najbardziej uniwersalnych wynalazków jeśli chodzi o urządzenia pomiarowe.

Zastosowanie kamery termowizyjnej w budownictwie

Kamera termowizyjnaTechnika ta znajduje zastosowanie wszędzie tam gdzie można zmierzyć temperaturę powierzchni – w budownictwie, ciepłownictwie, przemyśle, hutnictwie i medycynie. Jeśli chodzi o pomiary termowizyjne w budownictwie to mogą one odkryć przed nami błedy konstrukcyjne oraz miejsca, w których nieszczelna izolacja cieplna powoduje utraty ciepła. Podstawowym badaniem jest analiza skorupy budynku, dzięki której znajdziemy miejsca utraty ciepła jak mostki cieplne, lub miejsca źle zaplanowane czy też wykonane – mogą to być braki w elewacji lub brak albo niedostateczne ocieplenie ścian fundamentowych. Może to się objawiać zimną posadzką wewnątrz pomieszczeń, zawilgoceniem lub zagrzybieniem, a powodowane przez nie utraty ciepła mogą doprowadzić do zwiększenia kosztów ogrzewania. Kamera termowizyjna sprawdzi również jak duży wpływ na wielkość strat ciepła mają nieszczelności okien i drzwi, które są dużo cieńszą barierą niż ściana, a ich konstrukcja, jakość materiałów użytych do ich budowy, jakość ich wykonania i zamontowania wymiernie wpływa na potencjalne oszczędności w ogrzewaniu.

Przy okazji możemy też zlokalizować, gdzie w naszych ścianach kryje się wilgoć, która często kryje się wewnątrz ścian i nie jest widoczna gołym okiem, a może być powodem problemów zdrowotnych mieszkańców oraz przyczyniać się do rozwoju pleśni i zagrzybienia. Wilgoć jest łatwa do odnalezienia za pomocą termowizji, gdyż miejsca te mają w wyniku parowania nieco niższą temperaturę.