Wykonanie testu na HPV

 

Na wstępie należy wyjaśnić, czym jest tajemniczy skrót HPV, a mianowicie jest to wirus brodawczaka ludzkiego z języka angielskiego Human Papilloma Virus. Badania naukowe potwierdziły, że w znacznym stopniu wywołuje on raka szyjki macicy. 

Jak przebiega badanie na HPV?

test na hpvSzczególnie narażone na jego działanie są kobiety, ze względu na ryzyko choroby nowotworowej. Do przenoszenia tego wirusa najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych, ale nie tylko. W sytuacji kiedy zmiany chorobowe zlokalizowane są na zewnętrznych narządach, to może dość do zabrudzenia bielizny, czy nawet pościeli. Jeżeli zdrowa osoba będzie miała z nimi bezpośredni kontakt, to istnieje ryzyko przedostania się wirusa do organizmu w miejscu gdzie jest uszkodzony naskórek. Cechą charakterystyczną wirusa jest to, iż nie wnika on do naszego krwiobiegu, a jedynie zagnieżdża się w nabłonkach infekując narządy moczowo – płciowe. Test na HPV jest jedyną skuteczną metodą na jego wykrycie, dlatego powinny się mu poddawać osoby, które miały licznych partnerów seksualnych. Wykonanie testu jest bardzo podobne do badania cytologicznego, ponieważ pobiera się wymaz z szyjki macicy. Wykonanie testu nie jest bolesne, ale może być nieprzyjemne. Jego wyniki dają jednoznaczny wynik, czy jesteśmy zakażeni wirusem brodawczaka ludzkiego i jakim jego typem. Dzięki tej wiedzy można precyzyjnie dobrać sposób leczenia i zastosowane metody. Bardzo ważne jest jak najszybsze jego wykrycie, bo to daje duże szanse na szybkie wyleczenie.

Każdego roku setki osób wykonuje badanie na wykrycie HPV i część z nich otrzymuje pozytywny wynik. Na rynku znajdują się skuteczne szczepionki przeciwko temu wirusowi, które są zalecane młodym kobietom, aby uchronić się przed tą niebezpieczną chorobą.