wydruki 3d

Wydruk 3d a medycyna

Zadzwi was zapewne fakt, że drukarka, która drukuje przestrzenne figury pomaga w znaczącym stopniu w medycynie a zwlaszcza w chirurgii. 

Wydruk 3d znajduje coraz szersze zastosowanie w medycynie

drukarka 3dPrzykadem takiej pomocy są wydruki 3d narządów ludzkich do planowania i przygotowywania się do cięzkiej operacji lub zabiegu. Potwierdza to chociazby fakt przeprowadzenia kilka lat temu w Anglii operacji na bliźniakach syjamskich. W naszym kraju natomiast druk 3d przydal się przy operacji zastawki serca. Odchodząc od chirurgii, również w protetyce czy chirurgii estetycznej stosuje się drukowanie 3d, ostatnio bardzo popularnym stało się wytwarzanie sztucznych zębów. Dzięki zaawansowanej technologii, już jedna wizyta pozwala dopasować drukarce idealny implant pod zgryz pacjenta. Dzięki protezom, które na dzień dzisiejszy są praktycznie idealnie dopasowane do indywidualnego pacjenta pozwala to wielu osobom wrócić do normalnego życia. Medycyna ma już za sobą pierwszy udany przeszczep twarzy dzięki technologii 3d. Czekamy jeszcze cały czas na bardziej złożone możliwości medyczne drukarek, chociaż aktualnie można stworzyć wątrobę ludzką, dzięki czemu wiele osób nie musi czekac, aż znajdzie się dawca.

W planach są już druki tkanek serca, skóry czy druk naczyń krwionośnych. Myślę jednak że to kwestia kilku lat, lub nawet i krótszego odcinka czasu. Mamy też nadzieję na to, że uda się udoskonalić drukarki 3d na tyle, aby w sposób szybszy drukowały potrzebne rzeczy, ponieważ aktualnie czas w jakim jest to wykonywane, jest dość długi.