wycena domu

Wycena domu przez rzeczoznawcę nie zawsze opłacalna

Ten wpis będzie smutny, ponieważ opisuję smutną historię. Jak wiecie, od dawna z mężem i dziećmi pragnęliśmy własnego domu. Całkiem niedawno pojawiła się szansa, że wreszcie uda się spełnić to marzenie. Jedna z firm deweloperskich budujących osiedla domków jednorodzinnych pod Warszawą, wrzuciła broszurkę do naszej skrzynki pocztowej.

Rzeczywista wycena domu

wycena domuDługo się z mężem nie zastanawialiśmy i postanowiliśmy dowiedzieć się więcej. Wizyta w biurze deweloperskim pozwoliła uzyskać więcej informacji, między innymi o cenie domu o powierzchni 112 metrów kwadratowych, ponieważ ten projekt szczególnie nas zainteresował. Praktycznie prosto z biura pojechaliśmy do banku, by dowiedzieć się jakie są warunki uzyskania kredytu hipotecznego na nasze mieszkanie. Bank zaoferował, że wycena mieszkania może zostać przeprowadzona przez oddelegowanych do takich zadań pracowników banku. Zastanawialiśmy się przez chwilę i podjęliśmy decyzję, że wolimy, by zajął się tym wskazany przez nas rzeczoznawca majątkowy. Za obopólną zgodą, jeszcze tego samego dnia wybraliśmy specjalistę i umówiliśmy się z nim na sporządzenie operatu szacunkowego. Procedura trwała krótko, ponieważ nie jest to jednak wycena domu Warszawa i nie było do obejrzenia obiektów takich jak garaż, czy ogródek. Za usługę zapłaciliśmy 650 złotych, które uznałam za cenę uczciwą. Wszystko to zajęło nam raptem tydzień, ponieważ naprawdę bardzo nam zależało.

 

W banku przyznano nam zdolność kredytową, jednak wycena nieruchomości ustaliła wartość naszego mieszkania o 50 tysięcy złotych za nisko. Przyznam, że mimo iż minął już miesiąc od tej historii, nadal ciężko mi się z nią pogodzić. Być może poszłoby lepiej, gdyby bank zrobił wycenę?