Wybór foli do sianokiszonek

Jeśli jesteśmy zainteresowani odpowiednim procesem fermentacji naszych bel siana to musimy wiedzieć, iż niezbędna będzie do tego wysokiej jakości folia. Mają one różne kolory, które wykorzystywane są w różnych sytuacjach, dlatego warto zapoznać się z tym dlaczego ten kolor i jak długo będziemy kisić bele naszego siana.

Odpowiednie owijanie sianokiszonek folią

folia do sianokiszonki 750Prowadzenie własnej uprawy niekiedy może wydawać się zajęciem bardzo nudnym i prostym, jednak jak się okazuje niejednokrotnie trzeba mieć strategię pracy oraz wizję na całą naszą uprawę. Nawet w przypadku sianokiszonek należy być gotowym na odpowiednie wspieranie procesów fermentacji siana. Dlatego niezbędna będzie odpowiednia folia do sianokiszonki 750, którą zakupimy w odpowiednich sklepach. Przede wszystkim zobaczymy wiele kolorów: biały, seledynowy, jaśniejszy oraz ciemniejszy odcień zieleni, jak również czerń. Używa się ich w zależności od kolejności koszenia. Oznacza to, że wpierw używamy najjaśniejszych foli, a ostatnie zbiory owijamy czarną folią albo ciemnozieloną. Dodatkowo bardzo ważny jest czas owijania. Przy temperaturze 20 stopni Celsjusza będzie trzeba owinąć belę do maksymalnie 2 godzin po koszeniu. W innym przypadku nasza bela może nie nadawać się do kolejnego procesu jakim jest skarmianie. Procesy fermentacji zaczynają zachodzić już po ścięciu siana i trwają kolejne 6 tygodni albo dłużej po owinięciu. Tak przygotowane siano jest gotowe do kolejnych etapów.

Gdy chcemy, aby nasze bele sianokiszonki były odpowiednio przygotowane do procesu skarmiania to musimy przede wszystkim zapewnić racjonalne warunki fermentacji. Zapewni to odpowiednia folia, którą owiniemy dwukrotnie każdą belę, dzięki czemu będziemy mieć odpowiednio przygotowane siano na kolejne tygodnie.