Współczesna ochrona środowiska w odniesieniu do przedsiębiorstw

Na rynku w krajach demokratycznych nie ma samowolki, jeśli chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej. Pewne przepisy prawa narzucają na przedsiębiorców ograniczenia w formie przepisów prawnych, które mają na celu utrzymanie uczciwej konkurencji, a także ochronę środowiska naturalnego. W niniejszym rozważaniu zajmiemy się tym drugim przypadkiem.

Operaty ochrony środowiska są wymagane podczas zakładania działalności

operat ochrony środowiskaJako, że środowisko naturalne to skarb dla wszystkich obywateli, dlatego jako wspólnota obligujemy się do jej ochrony. Do tego zostały powołane odpowiednie urzędy, które zajmują się pilnowaniem przepisów dotyczących ochrony środowiska. Każdy przedsiębiorca w momencie, gdy chce założyć działalność gospodarczą powinien się z tego rozliczyć z urzędem ochrony poprzez przygotowanie odpowiedniego dokumentu jakim jest operat ochrony środowiska przygotowany przez wykwalifikowanego specjalistę. Firmy, które zajmują się przygotowaniem takich operatów przeprowadzają w danym przedsiębiorstwie audyt, analizując obecną sytuację lub w przypadku nowego przedsiębiorstwa dokonują analizy dokumentacji. Dużo zależy od tego jakiego rodzaju działalność gospodarcza będzie prowadzona, ponieważ jak można się domyśleć, inaczej wygląda analiza wpływu na środowisko kopalni węgla, a inaczej sklepu spożywczego. Dokument powinien uwzględniać wszelkie wpływy na środowisko, jakie będą działać w okresie budowy i eksploatacji danego przedsięwzięcia.

Może się tak zdarzyć, że Urząd Ochrony Środowiska po analizie dokumentacji uzna, że dane przedsięwzięcie nie może zostać zrealizowane ponieważ jego wpływ na środowisko przekracza dozwolone normy. Należy wtedy ponownie przeanalizować sposób prowadzenia działalności i postarać się skorygować wątpliwe elementy. Bez tego nie mamy co liczyć na zgodę urzędu na prowadzenie działalności.