Wczoraj a dziś – opieka medyczna

Jeszcze nie tak dawno temu, żeby otrzymać leki specjalistyczne na takie choroby jak nawet alergia, trzeba było je sprowadzać z zagranicy.

Szkoła rodzenia w Łodzi

przychodniaObecnie w Polsce nie tylko jest łatwy dostęp do potrzebnych leków, ale także i specjalistów takich jak endokrynolog, ginekolog, kardiolog, czy takich punktów jak szkoła rodzenia Łódź, których albo dawniej brakowało, albo był jeden na całe miasto. Wydawać by się mogło, że dzięki temu polskie społeczeństwo powinno cieszyć się zdecydowanie lepszą kondycją zdrowotną niż przed laty, jest natomiast zupełnie odwrotnie. Z roku na rok stan zdrowia Polaków ulega pogorszenie, należałoby zadać sobie w tej sytuacji pytanie co jest tego przyczyną, skoro dostęp do fachowej opieki medycznej jest zdecydowanie lepszy. Powodów takiego stanu rzeczy można upatrywać w samych Polakach. W pierwszej kolejności należało by wskazać niechęć polskiego społeczeństwa wobec służby zdrowia oraz brak zaufania wobec niej. Nie brakuje opinii, że za nim człowiek dostanie się do lekarza to szybciej umrze albo że szybciej mu to zaszkodzi niż pomoże. Zmiana tego sposobu myślenia mogłaby zdecydowanie wpłynąć na częstość wizyt u lekarzy i co za tym idzie realnie poprawić stan zdrowia polskiego społeczeństwa. Zmiana oblicza polskiej służby zdrowotnej nie jest jednak taka prosta, nadal pracuje wielu lekarzy, którzy z niechęcią odnoszą się do pacjentów i zapomnieli już dawno o składanej przez siebie przysiędze.

Tych którzy są z powołania ze świecą szukać, sama sprawność działania też pozostawia wiele do życzenia, bo na wizyty czy specjalistyczne badania czeka się naprawdę bardzo długo. Nie dziwi zatem, że opinia jest jaka jest. Pytanie tylko czy warto, czy jednak nie lepiej zawczasu zapisać się do specjalista na badania profilaktyczne, ostatecznie sama profilaktyka nic nas nie kosztuje, może jedynie trochę nerwów i czasu, jednak jeśli ma ona zagwarantować bezpieczeństwo zdrowotne to czy nie warto?