Ułatwienia dla osoby starszej

Tak zwane domu opieki w Polsce akurat nie cieszą się ani zbyt dobrą sławą ani zbyt dużą popularnością w odróżnieniu od krajów zachodnich, gdzie tego typu instytucje są bardzo chętnie wykorzystywane. Skąd to wynika? Głownie bierze się to z naszej kultury, gdzie się już przyjęło, że obowiązkiem młodych jest zajmowanie się rodzicami czy dziadkami.

Jak ułatwić życie osobom starszym?

Podnośnik sufitowyTaki sposób myślenia bardzo mocno zakorzenił się w Polakach, dlatego posłanie dziadka do domu opieki wydaje się być nie mal zbrodnią, a w opinii osób postronnych taka osoba, która pozwala staruszkowi w takie miejsce się udać jest nie czuła i bez serca. Nie będziemy jednak tutaj teraz rozważać tego, czy taki sposób myślenia jest słuszny czy też nie. W tym miejscy należy pomyśleć, ze skoro decydujemy się na opiekę nad osobami starszymi to co możemy zrobić by zapomnieć im wygodę i swobodę. Na początek warto uświadomić sobie to, że nasze mieszkania czy tez domu rzadko kiedy dopasowane są do potrzeb osób starszych, które z racji wieku mają już pewne ograniczenia. Pierwszym z takich utrudnień okazuje się zwykle kąpiel, a właściwie samo wejście i wyjście z wanny, które bardzo często kończy się upadkami i co za tym idzie bardzo poważnymi kontuzjami. Dlatego jeśli naprawdę chcemy by osoba, którą się zajmujmy miała komfortowe warunki i była bezpieczna to w łazience powinniśmy zamontować podnośnik sufitowy. Kolejnym elementem zwłaszcza jeśli chodzi o domy jednorodzinne są schody. Dla starszej osoby, która najczęściej porusza się za pomocą laski konieczne może okazać się zamontowanie rozwiązania jakim jest krzesełko schodowe, które umożliwi dostanie się na wyższe piętro. Sprawdzi się ono także w przypadku starszej osoby, która porusza się na wózku, ale tutaj można rozważyć alternatywę jaką stanowią schodołazy, zwłaszcza schodołazy gąsienicowe. Schodołaz umożliwi nie tylko względnie sprawne dostanie się osobie na wózku na piętro domu, ale może być także wykorzystany poza domem, dzięki czemu jest bardziej funkcjonalny od krzesełka.

Dodatkowo trzeba pamiętać także i o tym, że osoby starsze mają bardzo często pewne schorzenia, przez które takie osoby zmuszone są stosować odpowiednią dietę, która poprawia stan zdrowia lub utrzymuje je w odpowiednim stanie. Co za tym idzie opieka nad osobą starszą w domowych warunkach wcale nie jest łatwa i należy o tym pamiętać kiedy się jej podejmujemy.