Szklarnie ogrodowe – jakie są ich zalety?

Szklarnie ogrodowe to konstrukcje składające się z solidnego stelażu wypełnionego przezroczystym materiałem, dzięki któremu wykorzystuje się promienie słoneczne, aby stworzyć odpowiedni mikroklimat do uprawy naszych roślin.

Zalety przydomowej szklarni ogrodowej

W szklarniach można hodować warzywa, owoce lub zioła od pszklarnia ogrodowaołowy lutego aż do późnej jesieni czyli do końca listopada. Można je dodatkowo wyposażyć w system ocieplający, dzięki temu uprawy mogą być prowadzone przez cały rok. Takie systemy wykorzystywane są w dużych szklarniach, w których uprawia się warzywa czy kwiaty na skalę przemysłową. Szklarnie przydomowe mają zazwyczaj niewielką powierzchnię dlatego z reguły nie montuje się w nich takiego systemu. Sadząc warzywa w gruncie musimy zazwyczaj czekać do połowy lata, aby zebrać plony i móc wzbogacić swój jadłospis. Natomiast dzięki szklarni plony pomidorów, ogórków, kabaczka czy papryki można zbierać już po półtorej miesiąca od momentu ich posadzenia. Niektórzy ogrodnicy amatorzy sami próbują wybudować własną szklarnię, jednak efekty końcowe są różne. Czasami jest to estetyczna i funkcjonalna konstrukcja a niekiedy niezbyt udana prowizorka, która szpeci nasz ogród, który jest miejscem relaksu i odpoczynku. Warto więc zadbać o to, aby szklarnia komponowała się z zielenią oraz pozostałymi elementami takimi jak altana czy oczko wodne. Szklarnia ogrodowa to wydatek w zależności od jej wielkości od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy ale to dotyczy tych największych szklarni.

Chcąc mieć warzywa szybciej warto zainwestować w taką szklarnię ogrodową. Należy to jednak dobrze przemyśleć, ponieważ koszt związany z jej zakupem nie jest niski. Decydując się na zakup powinniśmy wybrać sprawdzonego producenta, ponieważ mamy gwarancję, że szklarnia posłuży nam przez kilka lat.