Starożytne budowle, dzieło ludzkich rąk czy pierwsze usługi dźwigiem

Ludzkość od czasów starożytności, poszukiwała sposobów na budowę monumentalnych, ogromnych obiektów. Ale żeby takie mogły powstawać potrzebny był dźwig, który ułatwiłby postawienie takiego obiektu. Wynajem dźwigów nie funkcjonował, więc szukano innych sposobów na rozwiązanie problemu.

Czy w starożytności świadczone były pierwsze usługi dźwigiem?

dźwigDo dziś nie mamy pewności jak ówcześni konstruktorzy zdołali postawić piramidę Cheopsa. Do jej budowy użyto olbrzymich, wapiennych bloków. Każdy z nich ważył kilka ton. Nie mając do swojej dyspozycji usługi dźwigiem, budowniczy musieli się mocno nagłowić, aby z zegarmistrzowską precyzją postawić taki olbrzymi obiekt. Podobnie zapewne wyglądała budowa kamienne kręgu – Stonehenge, pobudowanego na cześć kultu słońca i księżyca. Gigantyczna budowla, składa się z trzydziestu bloków kamiennych umieszczonych wewnątrz budowli i czterdziestu dziewięciu zewnętrznych. Do dziś inżynierowie zachodzą w głowę, jak udało się postawić taki pomnik, bez firmy zapewniającej usługi dźwigiem Poznań. Jednak się udało, a dzieła te przetrwały zawieruchę wojen, lepsze i gorsze czasy, a widok ich do dzisiaj wzbudza zachwyt turystów odwiedzających te miejsca.

Należy podkreślić, że nawet w dzisiejszych czasach, dysponując rozwiniętą techniką i maszynami mogącymi transportować olbrzymie elementy i dźwigami o ogromnym udźwigu, zbudowanie takich obiektów nie byłoby łatwe. Dlatego należy docenić wysiłek tysięcy osób, które były zaangażowane przy starożytnych budowach. Ich wysiłek może być porównywalny do usługi dźwigiem, świadczonej przez kilkanaście potężnych maszyn.