Sprawdzone sposoby na kolkę u niemowlaka

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny jest sporą zmianą dla rodziców. Wszyscy uczą się odpowiedniej opieki nad maluszkiem oraz właściwego reagowania na płacz noworodka. Niestety bardzo często w pierwszych miesiącach życia niemowlęta zmagają się z bardzo bolesnymi i uciążliwymi kolkami. Rodzice mogą jednak zastosować kilka sprawdzonych technik i produktów, które być może okażą się pomocne również w ich sytuacji.

Jak zniwelować bóle kolkowe u noworodka?

co na kolkę dla noworodkaNależy podkreślić, że nie każde dziecko zmaga się z kolką, ale warto odpowiednio się przygotować, aby być w stanie pomóc maluszkowi lub w odpowiedni sposób zapobiec napadom bólowym. Tak więc, co na kolkę dla noworodka może się sprawdzić? Na początek warto rozdzielić metody karmienia – w przypadku karmienia dziecka piersią, to przede wszystkim matka powinna kontrolować to, co zjada w ciągu dnia, a także każde karmienie powinno odbywać się w spokojnych warunkach, bez pośpiechu i zdenerwowania. Z kolei, gdy podajemy dziecku mleko modyfikowane, najlepiej zakupić specjalny produkt, który zapobiega kolkom i wzdęciom u maluszka. Kluczowy jest także dobór właściwego smoczka od butelki. Jeśli tego rodzaju zmiany nie przyniosą efektów, to można wykonywać codziennie masaże brzuszka ciepłą dłonią (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) lub podać noworodkowi specjalne preparaty, które można nabyć w aptece bez recepty.

Oczywiście w przypadku, gdy żadna z powyższych metod nie pomaga i maluszek budzi się z ogromnym krzykiem i płaczem niemal każdej nocy, nie pozostaje nam nic innego jak udać się do lekarza, który zbada dziecko i określi przyczynę. Lekarz może też przepisać mocniejsze leki m.in. rozkurczowe, które mogą okazać się pomocne. Na pewno nie można ignorować kolek i czekać aż miną.