Sposoby przechowywania różnych typów akumulatorów

Jak wszyscy dobrze wiemy istnieje wiele różnych rodzajów akumulatorów. Rozróżniamy akumulatory niklowo-kadmowe (od których się już odeszło ale bywają jeszcze czasem spotykane), niklowo-wodorkowe, litowo-jonowe oraz litowo-polimerowe. Nie są to oczywiście wszystkie typy jednakże te spotykamy najczęściej w codziennym życiu. Każdy z nich wymaga innego traktowania.

Gdzie znajdę skup zużytych akumulatorów?

skup akumulatorówAkumulatory niklowo-kadmowe można przechowywać zarówno w stanie naładowanym jak i rozładowanym – nie ma to większego wpływu na ich żywotność. Należy jednak pamiętać, że odkładając naładowany akumulator i tak z czasem ulegnie on rozładowaniu. W przypadku akumulatorów niklowo-wodorkowych sprawa wygląda troszkę inaczej, można je przechowywać naładowane, jednakże bardzo szybko ulegają samorozładowaniu i po kilku miesiącach może się okazać, że pozostanie nam tylko skup zużytych akumulatorów. Akumulatory litowo-jonowe nie można ani przechowywać w pełni naładowanych ani rozładowanych. Proces samorozładowania jest nieduży jednakże po kilku miesiącach nieużywania może się okazać, że skup akumulatorów Wrocław stanie się końcem ich wędrówki. Najlepiej przechowywać je naładowane w 40% w chłodnym miejscu i co kilka miesięcy doładowywać. W przypadku akumulatorów litowo-polimerowych sprawa wygląda podobnie. Są to ogniwa, które nie tolerują przechowywania w stanie całkowicie naładowanym i całkowicie rozładowanym. Głębokie rozładowanie może spowodować, że akumulatora już nie da się naładować a wysoki poziom naładowania może spowodować szybką stratę pojemności.

Najlepszą temperaturą przechowywania akumulatorów jest temperatura w okolicach 0-20 stopni. Im niższa tym wolniej się starzeją ale nie należy ich mrozić – wilgoć jest zabójcza dla akumulatorów. Biorąc sobie do serca te zalecenia sprawimy, że akumulatory będą nam służyły długo i bezawaryjnie a my sami wydamy mniej pieniędzy na ich późniejsze wymiany.