Skuteczność zaawansowanych systemów do parkowania

Duża ilość samochodów przemieszczających się po drogach publicznych sprawia, że koniecznym jest poszukiwanie rozwiązań ułatwiających rozładowanie ruchu. Dotyczy to w szczególności miejsc postojowych. Auto jest bowiem przez większość czasu niewykorzystywane. Używa się je jedynie na czas dojazdu pomiędzy miejscami docelowymi. Najczęściej jest to miejsce zamieszkania oraz praca.

Elementy systemu parkingowego

zaawansowany system parkingowyW związku z tym konieczne jest podejmowanie dodatkowych działań w celu rozładowania ruchu. Ze względu na rosnąca liczbę pojazdów wiele firm decyduje się wdrożyć zaawansowany system parkingowy, który będzie umożliwiał automatyczne sterowanie otwieraniem się bramy. Żeby było to możliwe kierowca, który chce się dostać na teren firmy musi znać specjalny kod lub posiadać odpowiednio zaprogramowaną kartę magnetyczną. W ten sposób możliwe jest otwarcie bramy i wjazd na teren parkingu firmowego. Fakt otwierania się bramy może być dodatkowo sygnalizowany przy pomocy sygnału optycznego czy to obrotowego czy błyskowego. Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są również inne systemy parkingowe dostosowane do danej aplikacji. Można tutaj wspomnieć chociażby o parkomatach dzięki którym możliwa jest sprzedaż biletów w centrach miast. Dobrym przykładem są również parkingi na terenie dużych obiektów handlowych. Jest tam stosowane dodatkowe rozwiązanie.

Składa się ono między innymi z ekranów na których wyświetlana jest ilość wolnych miejsc na poszczególnych poziomach oraz czujek czy sygnalizatorów. Te ostatnie mogą przyjmować dwa stany czyli barwę zieloną oraz czerwoną. Światło zielone świadczy o tym, że dane miejsce jest wolne natomiast czerwone informuje o zajętości przestrzeni. Taki system znacznie ułatwia poruszanie się po parkingu. Kierowca przy wjeździe może natychmiast zdecydować na który poziom planuje się udać.