Skuteczne maski antysmogowe

 

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić do rozwinięcia się wielu groźnych chorób. Większość ludzi żyjących w dużych miastach nie mają wyboru i muszą żyć w takim środowisku, ale mogą się chronić, nosząc specjalne maski.

Czy maseczka antysmogowa jest konieczna?

maski antysmogoweW sezonie grzewczym, który zaczyna się już od października i trwa do końca marca, można zauważyć wiele osób noszących na twarzach specjalne maseczki, które pozwalają im na oddychanie świeżym powietrzem. Nie ma nakazu noszenia maseczek, kiedy stężenie pyłów zawieszonych i wszelkich zanieczyszczeń w powietrzu znacznie przekracza określony normy, dlatego każdy sam decyduje, czy chce się zabezpieczać, czy też nie. Maski antysmogowe dostępne na rynku maja dwa rodzaje filtrów – N99 i N95. Jeden zatrzymuje do dziewięćdziesięciu dziewięciu, a drugi do dziewięćdziesięciu pięciu procent zanieczyszczeń w powietrzu, w tym pyły zawieszone PM10 i PM2,5. Sama maska jest wykonana najczęściej z miękkiej bawełny lub elastycznego neopropenu. Zapięcie na rzep umożliwia dowolną regulację w zależności od obwodu głowy. Jedynym wymiennym elementem w masce jest filtr, który należy zmieniać co dwadzieścia – trzydzieści godzin, ponieważ po tym czasie jego skuteczność znacznie spada. Wiele masek antysmogowych stanowi też doskonałą ochronę przed różnymi alergenami i wirusami, ponieważ filtr wyłapuje nawet najmniejsze cząsteczki. Jednak żadna maska nas nie ochroni przed zanieczyszczeniami, jeżeli nie będzie właściwie noszona.

Z każdym rokiem przybywa osób, które w okresie intensywnego zanieczyszczenia powietrza, chodzą w maskach antysmogowych. Obecnie jest to jedyny sposób na oddychanie czystym powietrzem w zanieczyszczonych miastach. Cena maseczek jest mocno zróżnicowana w zależności od modelu i producenta.