Skuteczna dekontaminacja pomieszczeń

Mogłoby się wydawać, że nasze domy i mieszkania, czy miejsca pracy, są bezpieczne i czyste, bo przecież systematycznie je odkurzamy. Jednak to błędne myślenie, gdyż groźne bakterie i wirusy są niewidzialne, a występują wszędzie.

Jak się przeprowadza dekontaminację pomieszczeń?

dekontaminacja pomieszczeńW dzisiejszych czasach nie wystarczy odkurzyć pokojów i pościerać podłogi, gdyż to spowoduje, że znikną niebezpieczne drobnoustroje. One są odporne na działanie takich metod, a ponadto nie każdy detergent jest w stanie sobie z nimi poradzić. W związku z czym najlepsza będzie dekontaminacja pomieszczeń, w czasie której wszystko co znajduje się  w nim znajduje zostanie odkażone. Jest to obecnie najskuteczniejsza metoda dezynfekcji ludzi, zwierząt i pomieszczeń, która może być wykonywana na różne sposoby. Na rynku działa wiele firm, które zajmują się świadczeniem takich usług, przy użyciu generatora ozonu, zamgławiacza, lampy ze światłem ultrafioletowym lub specjalnych środków chemicznych. Dekontaminację można stosować w celach profilaktycznych jak i w sytuacji, kiedy pojawią się na danej przestrzeni jakieś patogeny. Jednym z najskuteczniejszych sposobów dekontaminacji jest ozonowanie pomieszczeń, które polega na wpuszczeniu do zamkniętego lokalu ozonu w dużym stężeniu przy pomocy generatora i odczekania około trzydziestu – czterdziestu minut. Po tym czasie można wejść do pomieszczenia i je wywietrzyć. Tego typu dezynfekcja zapewnia perfekcyjne odkażenie przedmiotów, materiałów, ścian i podłóg znajdujących się  w ozonowanym pomieszczeniu.

Metody dekontaminacji stosuje się przeważnie w szpitalach, placówkach edukacyjnych, ośrodkach i przychodniach czy nawet na basenach. Dzięki takiej usłudze mamy pewność, że całe pomieszczenie jest bezpieczne i nie znajdują się w nim żadne patogeny.