Ściółkowanie matą szkółkarską

Pielęgnacja roślin w ogrodzie to przede wszystkim zapewnienie im odpowiedniej ilości wody, składników odżywczych (nawożenie) oraz światła (promienie słoneczne). Na ilość nasłonecznienia nie mamy zbyt wielkiego wpływu, za to podlewanie i nawożenie są zależne już tylko od nas samych. Jak zapewnić roślinom najbardziej korzystne warunki?

Zalety maty szkółkarskiej

mata szkółkarskaPodlewanie ma na celu dostarczenie roślinie potrzebną ilość wody. Woda niestety bardzo szybko wyparowuje z gruntu, tym szybciej, im wyższe są temperatury powietrza. W prosty sposób można jednak ograniczyć nadmierne wyparowywanie wilgoci z ziemi stosując ściółkowanie. Do tej pory ściółkowanie stosowane było najczęściej w szkółkach roślin lub w profesjonalnych uprawach. Obecnie nawet ogrodowi laicy doceniają ten sposób ochrony roślin przed nadmiernym wysuszaniem. Zaletą ściółkowania jest nie tylko ograniczenie wyparowywania wody z gleby. Służąca do ściółkowania mata szkółkarska skutecznie ograniczy rozwój chwastów wokół roślin, co znacznie poprawi ich kondycję. Chwasty bowiem nie tylko „kradną” naszym roślinom wodę ze składnikami odżywczymi, ale także ograniczają dostęp do promieni słonecznych. Mata szkółkarska zwana inaczej agrotkaniną, wykonana jest z bardzo trwałego tworzywa sztucznego. Nie należy się jednak bać, ponieważ materiał ten jest w stu procentach bezpieczny dla środowiska i nie zmienia pH gleby. Dodatkowym atutem zastosowania agrotkaniny w ściółkowaniu jest łatwość w obsadzaniu rabat, bowiem na powierzchni maty rozrysowane są linie, które pozwolą nam na zachowanie odpowiednich odległości między poszczególnymi nasadzeniami.

Agrotkanina bez problemu przepuszcza wodę, nie utrudnia nawożenia, a dzięki trwałości i odporności na zniszczenia posłuży nam w nienaruszonym stanie przez wiele lat. Na jej powierzchnię można wysypać nie tylko korę, ale również żwir, kamienie czy inne kruszywo stosowane na przykład przy zakładaniu skalniaków.