Różnorodność modeli rębaków

Działania proekologiczne sprzyjają zainteresowaniu rębakami, które są wykorzystywane przetwarzania gałęzi pozostałych po wycince. Jednym słowem odpady drzewne stały się dzięki rębakom cennym surowcem do wytwarzania opału. Rębaki pozwalają pośrednio zaoszczędzić pełnowartościowe drewno. Na polskim rynku zaistniało wielu rodzimych producentów tych urządzeń.

Wydajne rębaki do drewna

najlepszy rębak do gałęzi spalinowyWszyscy, którzy rozpatrują zakup rębaka do drewna mają do dyspozycji bogatą ofertę firm polskich i zagranicznych. Znajdziemy tam małe urządzenia dla odbiorców domowych chcących jeszcze lepiej zadbać o własny ogród oraz urządzenia o różnej mocy dla profesjonalistów. Wśród oferowanych modeli są rębaki z napędem elektrycznym, spalinowym oraz czerpiące napęd z ciągnika za pomocą wała odbioru mocy. Konstrukcja wszystkich rębaków niezależnie od napędu jest bardzo podobna. Podstawowe moduły to lej blaszany do podawania materiału drzewnego, mechanizm tnący, ramię lub kanał wyrzutowy. Najczęściej stosowanym w rębakach do gałęzi mechanizmem tnącym jest tarcza obrotowa z zamontowanymi nożami wykonanymi z najlepszej stali. Producenci kładą obecnie nacisk na mobilność swoich urządzeń aby umożliwić wykonywanie prac bezpośrednio w terenie. Jeżeli rębak ciągnikowy z zasady jest mobilny to wydaje się, że najlepszy rębak do gałęzi spalinowy odgrywa w tej chwili wiodącą rolę. Wszystko za sprawą producentów, którzy umieszczają rębaki spalinowe na platformach kołowych. Bardzo ciekawe jest również połączenie rębaka spalinowego z samojezdną platformą gąsienicową.

Jak wszystkie urządzenia mechaniczne tak i rębaki do drewna przechodzą ewolucję, a producenci chcąc przyciągnąć klientów wprowadzają szereg innowacji. Przykładem są elementy mające ułatwić pracę i jednocześnie podnieść jej bezpieczeństwo. Warto wspomnieć o wałkach wprowadzających, stołach podawczych i systemach bezpieczeństwa.