Rola dławnic kablowych

 

Obecnie produkowane układy elektroniczne muszą spełniać coraz wyższe oczekiwania klientów końcowych. Wiele urządzeń z pogranicza elektroniki użytecznej jest bowiem użytkowanych w miejscach, w których występują szkodliwe warunki dla układów elektronicznych. Mowa tutaj o kurzu czy wilgoci, które mogą w łatwy sposób uszkodzić układy. Nie bez znaczenia jest również temperatura, w której ma pracować dane urządzenie.

Zabezpieczenie wprowadzenia kabla do obudowy

Dławnice kablowePodobnie sytuacja ma się jeśli chodzi o przemysł. W przypadku zakładów produkcyjnych zastosowane rozwiązania muszą cechować się wysoką niezawodnością oraz trwałością co wymusza na osobach wdrażających nowe sterowanie czy maszyny zastosowanie wysokiej jakości sterowników czy innych urządzeń, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na warunki środowiskowe. Jednym z najważniejszych parametrów w takim przypadku jest szczelność obudowy przed wnikaniem do jej wnętrza kurzu oraz pyłu. Innym ważnym aspektem jest wytrzymałość mechaniczna na wszelkiego rodzaju naciski czy uderzenia. Wszystko to sprawia, że coraz większą rolę odgrywa obudowa urządzenia. Dławnice kablowe są powszechnie stosowanym elementem obudów, który ma na celu zwiększenie szczelności wprowadzenia przewodu do środka. Posiadają one specjalne uszczelki gumowe dzięki, którym wprowadzenie kabla jest szczelne.

Warto dodać, że na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które cechują się między innymi materiałem wykonania dławnic. Ważnym parametrem jest także średnica wprowadzanego przewodu. Poprawne zastosowanie dławnic polega na ich odpowiednim doborze względem kabla. Mogą one bowiem zapewnić szczelne wprowadzenie przewodu jedynie w przypadku odpowiedniego zakresu jego średnic. Właśnie dlatego projektant urządzenia elektronicznego czy elektrycznego powinien zwrócić na ten fakt szczególną uwagę.