aplikacje

Rodzaje aplikacji mobilnych

Rynek oprogramowania przeznaczonego na urządzenia mobilne rozrósł się w ostatnich latach do niebywałych rozmiarów. Dynamiczny wzrost jest oczywiście związany z dwoma zjawiskami.

Jakie możemy dzisiaj rozróżnić rodzaje aplikacji mobilnych

aplikacjePierwsze z nich to wzrost popularności urządzeń mobilnych, które szturmem wzięły rynek elektroniki. Druga sprawa to drastyczne zwiększenie dostępu do bezprzewodowego internetu o dużej prędkości transferu. Różnorodność dostępnych aplikacji jest w tej chwili naprawdę spora. Po pierwsze możemy wymienić aplikacje mobilne dla firm skierowane do klientów biznesowych. To bardzo szeroki obszar, chociaż dla osób nie działających w biznesie może to być pewne zaskoczenie, gdyż znaczna część tych programów jest niedostępna szerszemu gronu odbiorców ze względu na fakt, że takie programy są najczęściej pisane na indywidualne zamówienie. Można dodać, że projektowanie aplikacji mobilnych dla firm jest dosyć wymagające, gdyż należy dodatkowe elementy, takie jak kwestie zabezpieczeń przed wyciekiem danych, gdyż w niektórych przypadkach programy takie mogą przetwarzać dane o charakterze wrażliwym z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Oczywiście tworzenie aplikacji mobilnych to nie tylko oprogramowanie dla sektora biznesowego. Warto chociażby wspomnieć, że tworzenie aplikacji na androida skupia się przede wszystkim na klientach indywidualnych. Użytkownicy domowi stanowią największa grupę nabywców aplikacji na telefony i tablety. Trudno się temu dziwić, gdyż zdecydowana większość to aplikacje rozrywkowe oraz gry na urządzenia mobilne. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o tworzenie aplikacji mobilnych chociaż z w tym przypadku ten podział nie jest tak oczywisty, gdyż niektóre firmy wykorzystują tego rodzaju oprogramowanie do celów związanych z CRM oraz handlem internetowym. Można więc przypuszczać, ze aplikacje internetowe będą w dalszym ciągu zdobywać sporą popularność zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Ten rodzaj aplikacji musi oczywiście działać prawidłowo na wszystkich urządzeniach. Chodzi tutaj o wcześniej opisywane urządzenia mobilne oraz komputery osobiste. Dbałość o mobilny charakter wszelkich aplikacji to w tej chwili pewien standard i koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ten element.