Rekuperacja i pompy ciepła we współczesnym budownictwie

Współczesne przepisy dotyczące zużycia ciepła i ocieplenia domu są coraz bardziej wymagające, a biegiem lat mogą stać się znacznie surowsze.

Co warto stosować we współczesnym budownictwie?

Pompy ciepłaDlatego planując budowę domu w bliżej nieokreślonej przyszłości warto jak najszybciej poznać wady i zalety różnych metod ogrzewania, ocieplania i efektywnego wykorzystywania energii, tak aby z góry zaplanować te, które zostaną wykorzystane przy budowie. Warto przy tym pamiętać, że choć przepisy mogą sprawić, że koszt budowy domu będzie wyższy, to ostatecznie dobra gospodarka cieplna budynku pozwoli na zaoszczędzenie na ogrzewaniu, dzięki czemu zwrócą się koszty instalacji, a równocześnie nie będzie on w żaden sposób szkodził środowisku naturalnemu. W Polsce coraz większą popularność zyskują pompy ciepła małopolska – zwłaszcza w Krakowie i reszcie województwa małopolskiego – do łask wracają także kominki z zamkniętą komorą spalania, wykorzystujące jako paliwo biomasę (pellet). Obie metody pozwalają na ogrzanie całego domu i podgrzewanie wody, jednak pompy ciepła można dodatkowo połączyć z klimatyzacją w budynku. Istotna jest również metoda wentylacji – naturalna sprawdza się w coraz mniejszym stopniu, a w ciągu ostatniej dekady na znaczeniu zyskała wentylacja mechaniczna, która pozwala na odzyskanie nawet 95% ciepła ze zużytego powietrza i wody oraz jego ponowne wykorzystanie do ogrzewania. Rekuperacja pozwala nie tylko na ogrzewanie, ale także na chłodzenie w gorące dni, a więc utrzymuje stałą temperaturę w budynku.

Różne modele i opcje dają możliwość dostosowania wentylacji do aktualnych wymogów, inne więc będą ustawienia, gdy mieszkańcy domu wyjadą na urlop, inne w nocy (cicha praca urządzeń), a jeszcze inne, gdy w domu zjawią się goście – wówczas urządzenie będzie pracować na pełnych obrotach, stale zapewniając dopływ świeżego, przefiltrowanego i nawilżonego powietrza.