Prawnik, adwokat

Prawo cywilne – czym zajmuje się prawnik o tej specjalności?

Jedną z najbardziej popularnych specjalności wśród prawników są zagadnienia kodeksu cywilnego. Prawo cywilne odnosi się bowiem do wielu różnych dziedzin i pozwala dochodzić swoich praw przed sądem zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą. Adwokat posiadający wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu spraw cywilnych może specjalizować się w węższych dziedzinach z zakresu tego prawa.

Czego dotyczy prawo cywilne?

Prawnik, adwokatKancelaria prawna zajmująca się sprawami cywilnymi najczęściej udziela pomocy w postępowaniach spadkowych. Bydgoszcz nie jest pod tym względem wyjątkiem – prawo spadkowe to dziedzina, na którą jest duży popyt wśród klientów indywidualnych. Radca prawny może udzielić pomocy zarówno przy dziedziczeniu na podstawie testamentu, jak i ustawowym. Ekspert wskazuje swoim klientom, czy zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego posiadają prawo do spadku, przedstawia kolejność dziedziczenia. Prawnik niezbędny jest także wtedy, gdy dziedziczący chce dochodzić swoich praw przed sądem. Kancelarie zajmują się kwestią stwierdzenia nabycia spadku oraz jego działu. Adwokat pomaga swoim klientom podważyć testament, dochodzić swoich praw do zachowku. Pomoc prawnika może być potrzebna także wtedy, gdy zastanawiamy się, czy przyjęcie spadku będzie korzystne (gdy z mocy ustawy dziedziczymy spadek, możemy odziedziczyć także długi).

Prawo cywilne to jednak nie tylko spadki. Kancelarie zajmują się również odszkodowaniami za wszelkiego typu wypadki, sporządzaniem umów o charakterze cywilnoprawnym (zlecenia, o dzieło, kontrakty menadżerskie, umowy kupna-sprzedaży).