Polecane zabezpieczenia ogniochronne

W obliczu ognia wszystko jest łatwo palne, ponieważ jedynym naturalnym przeciwnikiem tego żywiołu jest woda. Wybuch pożaru przeważnie zawsze następuje nieoczekiwanie, dlatego też tak ważne są skutecznie zabezpieczenie przed nim.

Jak chronić stalową konstrukcję przez ogniem?

zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowychO pożarach najwięcej wiedzą strażacy, natomiast o przeciwdziałaniu im w budynkach – konstruktorzy. Już na etapie budowania trzeba uwzględnić zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, które skutecznie zabezpieczą całą konstrukcję przez działaniem ognia. Oczywiście nie da się w stu procentach uniknąć ewentualnego pożaru, ale można znacząco zmniejszyć ryzyko. Powszechnie stosowane zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji stalowych dzielą się na czynne i bierne. Oba rodzaje są bardzo ważne, ponieważ pełnią nieco inną rolę. Co prawda w budynkach coraz rzadziej dochodzi do pożarów, ale głównie jest to zasługą zastosowanych odpowiednich zabezpieczeń. Dlatego też ich montaż  jest tak ważny, zwłaszcza w budynkach o stalowej konstrukcji. Jak wiadomo stal w odpowiednich warunkach będzie się topić i mowa tu jest o temperaturze krytycznej, po przekroczeniu której traci ona swoje właściwości i staje się giętka. To z kolei niesie ze sobą duże ryzyko zawalenia się budynku jeżeli jest znacząco obciążony. W tego typu obiektach najczęściej stosuje się zabezpieczenia bierne, które obejmują różnego rodzaju zaprawy murarskie, farby ogniochronne lub specjalne płyty, którymi obudowuje się stalowe elementy konstrukcji, w celu opóźnienia osiągnięcia momentu krytycznego.

Oczywiście żadne zabezpieczenia nie sprawią, że szalejący ogień zgaśnie, ale na pewno znacznie opóźnią szybkość jego rozprzestrzeniania, co da bezcenne minuty na ewakuację ludziom znajdującym się wewnątrz. Ich montaż odbywa się już na etapie budowy.