Polecane lampy rowerowe

 

Bądźmy szczerzy, nic na drodze nie ma takiego znaczenia, jak bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju pojazdem się poruszamy. Jednak pamiętajmy, że jako cykliści, zawsze mamy mniejsze szanse w konfrontacji z samochodem.

Przednia lampa rowerowa

lampy rowerowe przednieDlatego też powinniśmy zadbać o jak najlepszą widoczność. Nie wystarczy ubrać odblaskowej kamizelki, ani kasku z lampką. Trzeba postarać się o dobrej jakości lampy, które będą działały niezależnie od warunków atmosferycznych i terenowych. Nowoczesne lampy rowerowe są najczęściej zasilane bateriami, rzadziej z dynama. Jednak jaki rodzaj lampy wybrać? Najlepsze, bo najmocniejsze i najbardziej wydajne są lampy ledowe. Do ich zasilania najczęściej wykorzystuje się zwykłe baterie AAA, czyli popularne „paluszki”. Ledy są energooszczędne, zatem baterie nie powinny się zużyć szybciej niż za kilka miesięcy. Natomiast zwykłe lampki diodowe nie tylko zużywają więcej energii, ale emitują dużo słabsze światło. Pamiętajmy, że lampy rowerowe przednie muszą być niezawodne. Szczególnie jeśli jedziemy w trudnych warunkach atmosferycznych, jak ulewny deszcz, czy śnieżna zawierucha. Światło ledowe, dzięki swojej mocy są widoczne z daleka, niezależnie od panujących warunków pogodowych. To ich wielka zaleta, a konkurować z nimi mogą jedynie światła halogenowe, których używa się najczęściej podczas gęstej mgły, kiedy widoczność jest ograniczona do kilku metrów. Koszt przedniej lampy rowerowej waha się od kilkudziesięciu złotych, do około stu pięćdziesięciu.

Przednie lampy rowerowe to bardzo istotny element wyposażenia każdego roweru. Jednak wielu klientów nie zastanawia się nad tym zbyt mocno. Natomiast ci, którym zależy na bezpieczeństwie i ograniczają ryzyko do maksimum, na pewno zastanowią się nad światłami ledowymi.