Pokrywanie dachów różnymi materiałami – zalety dachówek

 

W trakcie budowy domu jednorodzinnego bardzo ważny jest wybór dachu. Nie chodzi tu nawet o to, jaki kształt będzie miał dach, bo to jest zawsze uwzględnione w projekcie architektonicznym (czy będzie to dach płaski, dwuspadzisty, jednospadzisty czy inny).

Dachówki ze stali z posypką mineralną lub ceramiczną

dachy WrocławNajważniejsze jest odpowiednie pokrycie dachu, a do tego wykorzystuje się przeróżne materiały. Jeszcze nie tak dawno temu dachy kryte były przede wszystkim papą. Teraz materiał ten odchodzi do lamusa i rzadko kto korzysta z takiego pokrycia dachowego, które trzeba często naprawiać ze względu na jego niewielką trwałość. Zdecydowanie częściej wybierane są dachówki. Tu można wyróżnić zarówno dachówki ceramiczne jak i dachówki wykonywane ze stali. Bardziej odporne na różne uszkodzenia są te drugie. Są firmy, które wykonują dachy Wrocław na zamówienie klienta. To klient może wybrać konkretny materiał na dach. Obecnie na polskim rynku znajdują się nawet dachówki z blachy stalowej z dodatkową posypką. Blachodachówka może być pokryta albo posypką mineralną albo specjalną posypką ceramiczną. Najpierw jednak na blachę trzeba nałożyć odpowiednią warstwę żywicy, by taka posypka się trzymała. Na żywicę nakłada się drobnoziarniste kruszywo szklane lub granulat ceramiczny. Cała posypka też musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Tu wykorzystuje się warstwę akrylową.

Takie dachówki z dodatkową posypką są znacznie bardziej odporne na działanie wielu niekorzystnych czynników. Dachówki z posypką odpowiadają za lepsze tłumienie hałasu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że są to dachówki cięższe i droższe. W sprzedaży znajdują się też blachodachówki, które przypominają gont drewniany. Blachodachówki można kupować w bogatej palecie kolorów. Taki materiał nadaje się idealnie do zastosowania na dachu stromym.