Podstawowa obróbka materiału – skrawanie

 

Obróbka skrawaniem jest terminem produkcyjnym obejmującym szeroki zakres technologii i technik. Można go z grubsza zdefiniować jako proces usuwania materiału z obrabianego przedmiotu za pomocą napędzanych mechanicznie narzędzi do kształtowania go w zamierzonym projekcie.

Czym jest obróbka skrawaniem?

obróbka skrawaniem pomorskieIstnieje wiele rodzajów narzędzi do obróbki i można je stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi narzędziami na różnych etapach procesu produkcyjnego, aby osiągnąć zamierzoną geometrię części. Obróbka skrawaniem pomorskie jest stosowana w wielu zakładach produkcyjnych. Istnieje kilka głównych kategorii narzędzi do obróbki skrawaniem. Narzędzia do wytaczania są zazwyczaj używane jako urządzenia wykończeniowe do powiększania otworów uprzednio pociętych na materiał. Narzędzia do cięcia to urządzenia takie jak piły i nożyce są typowymi przykładami narzędzi tnących. Są one często używane do cięcia materiału o określonych z góry wymiarach, takich jak blacha, do pożądanego kształtu. Narzędzia do wiercenia składają się z obosiecznych urządzeń wirujących, które tworzą okrągłe otwory równoległe do osi obrotu. Narzędzia do szlifowania wykorzystują obracające się koło, aby uzyskać delikatne wykończenie lub lekkie cięcie przedmiotu obrabianego. Narzędzie do frezowania wykorzystuje obracającą się powierzchnię cięcia z kilkoma ostrzami do tworzenia niekołowych otworów lub wycinania unikatowych projektów z materiału, a narzędzia tokarskie obracają obrabiany przedmiot na jego osi, podczas gdy narzędzie tnące kształtuje je.

Większość metalowych elementów i części wymaga pewnego rodzaju obróbki podczas procesu produkcyjnego. Inne materiały, takie jak tworzywa sztuczne, gumy i wyroby papierowe, są również powszechnie wytwarzane w procesach obróbki skrawaniem.