Odbudowa gospodarki w Syrii

Każdy kraj który przeszedł wojnę wie, jak trudna do odbudowania jest lokalna gospodarka. Sklepy i fabryki zostały zniszczone, firmy splajtowały, a kontakty handlowe zostały zerwane. Powrót do stanu poprzedniego jest niemożliwy, ale zawsze można podjąć wyzwanie doprowadzenia go do jak najlepszej formy.

Gospodarka w Syrii jest co najmniej w beznadziejnym położeniu. Jak sprawić, żeby się wzmocniła?

syriaOd czego zacząć naprawę gospodarczą kraju? Najlepiej metodą małych kroków. Zacznijmy on małych i średnich przedsiębiorców. Można dać dotację lub kredyty na odbudowę zniszczonych obiektów, maszyn, towaru. Skala mikro jest najłatwiejsza to naprawy, bo mieszkańcy będą sobie wzajemnie pomagać. Iksiński pomoże Igrekowskiemu odtworzyć jego sklep spożywczy, a Igrekowski pomoże Iksińskiemu w zebraniu plonów z jego pola. To sprzyja nie tylko poprawie gospodarki, ale również buduje wspólnotę i sprzyja zachowaniom prospołecznym, co ma wpływ na lepszą ekonomię i koło się zamyka. Po etapie prywatnym można przejść na etap państwowy. Odbudowa państwowego sektora gospodarczego, w tym odbudowa szkolnictwa, medycyny i administracji stanowi szczególnie trudne wyznanie. Naprawienie jego zniszczeń to nie tylko napraw budynków, ale także odtworzenie dokumentacji, a co najważniejsze- skompletowanie kadry mogącej pracować i zarządzać takimi instytucjami. Uchodźcy z Syrii to także ludzie dobrze wykształceni, a ich brak będzie bardzo dotkliwy w czasach odbudowy. Imigrant gospodarczy czy uchodźca- powinni się solidaryzować z osobami, które zostały w kraju i pomóc im zbudować kraj w którym i oni chcieliby żyć. Po fazie państwowej można przejść na międzynarodową.

Należy dobudować kontakty handlowe z innymi krajami, stworzyć atrakcyjna ofertę inwestycyjną dla firm np. możliwość niepłacenia podatków przez pierwszy rok działalności, co przyciągnie inwestorów, którzy zostawią w Syrii swoje fundusze, które później wykorzystamy dla gospodarki.