Ochrona podczas prac na wysokości

Upadek z dużej wysokości nie musi grozić robotnikom, jełki będą mieć odpowiednie zabezpieczenie. Systemy asekuracji są zarówno dla pracowników dachowych, jak i tych, którzy wykonują pracę z dostępem linowym. Warto jest korzystać z tych systemów, poneiważ gwarantują one nam to, że po pracy wrócimy do domu. Nie ma szans na upadek, jeżeli użyjemy wszystkiego zgodnie z instrukcją obsługi. Warto jest o tym pamiętać.

Ochrona przed upadkiem

ochrona przed upadkiem z wysokościNajlepszą ochroną przed upadkiem na dachach są barierki, które mocuje się u boku dachu. Są one niskie, ale dzięki temu pracownik może zahaczyć się o nie dłonią lub butem i nie spadnie podczas ślizgu po blasze, która może być na przykład mokra. Ochrona przed upadkiem z wysokości na rusztowaniu to specjalna siatka zabezpieczająca. Jest ona tak dobrze napięta, że nie ma ryzyka upadku człowieka, ani żadnego przedmiotu, który znajduje się na rusztowaniu. Systemy linowe są bardziej  skomplikowane, ale jest to sprzęt dla zawodowców. Linowa ochrona przed upadkiem z wysokości to przede wszystkim odpowiedni pas, do którego podpinana jest mocna lina polipropylenowa, która się nie przeciera. Taka lina ma dwanaście ton wytrzymałości, dlatego nie ma ryzyka upadku. Wszystko jest łączone karabińczykami, które same w sobie mają wytrzymałość nawet piętnastu ton. Nie ma w tym przypadku szansy na to, że trafimy na jakiś słaby element, ponieważ sprzęt jest podobny.

Upadek z wysokości nie jest groźny, jeśli mamy odpowiedni sprzęt asekuracyjny. Pracując na dużych wysokościach nasz pracodawca musi nam zapewnić takie rzeczy. Jeżeli natomiast prowadzimy firmę, dbajmy o bezpieczeństwo naszych pracowników, ponieważ to jest najważniejsze. Dopiero później szacujmy koszty oraz przewidujmy zyski za wykonane przez przedsiębiorstwo prace.