geodeta

Obowiązki geodety na budowie

Decyzja o budowie domu, rzadko jest łatwa. Każdy raczej ma świadomość, iż budowa domu to proces bardzo skomplikowany i dosyć długotrwały. Nie mówiąc już o tym, że jest to także proces, który pochłania znaczną sumę pieniędzy.

Jakie prace wykonuje geodeta?

geodetaW tym całym zamieszaniu oraz ogromie obowiązków jakiej podejmują się wszyscy ci, którzy budują dom, łatwo zapomnieć i kilku bardzo ważnych kwestiach. Jak pokazały jakiś czas temu nagłośnione problemy na jednej z budów, mamy małą świadomość tego jakie obowiązki ma na przykład geodeta na budowie. Kilka osób zapytanych o to odpowiedziało, iż właściwie to nie wiem, wiedzą, że musi on wytyczyć granicę działki oraz domu no i że później też w budowie uczestniczy ale co dokładnie robi to w sumie nie wiadomo. Dlatego też zdecydowaliśmy o stworzeniu krótkiego artykułu mówiącego o tym. Otóż w momencie kiedy rozpoczynamy współpracę z osobą świadczącą usługi geodezyjne to będziemy w nią współpracować na kilka, bardzo istotnych etapach budowy. Głównym zadaniem geodety jest dokładne prowadzenie dziennika budowy, którego celem jest dokumentowanie przebiegu całego procesu budowy. Z usług geodety korzystamy już na pierwszym etapie budowy, gdyż to on tworzy mapę do celów projektowych na której zaznacza granice działki, jej otoczenie, ewentualne budynki oraz ich przeznaczenie. Kolejny etap to wyznaczenie na działce (oraz mapie) budynku zgodnie z projektem działki. Na typ etapie geodeta wmontowuje także w gruncie znaki geodezyjne wyznaczające osie budynku, zaznacza również charakterystyczne punkty domu np. stałe punkty wysokościowe.

Po zakończeniu tych prac geodeta jest zobowiązany do umieszczenia ich w dzienniku budowy a także przekazuje inwestorowi szkiców wytyczenia. Po zakończeniu budowy geodeta musi potwierdzić zgodność wybudowanego budynku z jego wytyczeniem dokonanym przed rozpoczęciem budowy.