O wyższości morza nad górami

 

Polskie wybrzeże nie jest jedynie miejscem przeznaczonym do wypoczynku, ale na mapie Polski zajmuje bardzo wysokie miejsce w docelowych destynacjach o charakterze rehabilitacyjnym. W województwach nadmorskich, czyli w województwie zachodniopomorskim i pomorskim mamy do czynienia z aż 7 miejscowościami uznanymi na uzdrowiska.

Morska specyfika naturalna

skuteczna rehabilitacja nad morzem6 z 7 miejscowości z województw zachodniopomorskiego i pomorskiego są to miejscowości nadmorskie, a tylko jedna z nich jest miejscowością nizinną. Wśród nich znajdują się: Świnoujście, Kołobrzeg, Kamień Pomorski, Dąbki, Ustka oraz Sopot. W polskim prawie za uzdrowisko uznaje się miejsca, w których istnieje infrastruktura, która wykorzystuje naturalny i wyjątkowy w skali kraju potencjał leczniczy znajdujący się na danym terenie. Posiadanie przez dany obszar statusu uzdrowiska, oznacza że panują tam szczególne warunki klimatyczne i naturalne przyspieszające rekonwalescencje lub mające, w ogólnym sensie, pozytywny wpływ na całokształt zdrowia jednostki. Nad polskim morzem uzdrowiskiem zostaje się głównie ze względu na wysokie stężenie jodu w powietrzu, co pomaga osobom ze schorzeniami tarczycy. Ustka posiada naturalne pokłady torfu leczniczego, borowiny – używane w przypadku leczenia schorzeń reumatologicznych. Prócz tego, cały region szczyci się bardzo wysoko zmineralizowanymi wodami mineralnymi, pobieranymi z lokalnych ujęć oraz solankami, naturalnymi wodami leczniczymi oraz solankami. Tego typu dobra naturalne sprzyjają kuracjuszom dzięki czemu skuteczna rehabilitacja nad morzem łączy w sobie cechy wypoczynku i rehabilitacji. Dla milionów Polaków jest to ulubiony kierunek pobytów sanatoryjno-rehabilitacyjnych.

Przemierzając tereny nadmorskie okalające polski Bałtyk możemy docenić różnorodność i mnogość różnego rodzaju uzdrowisk, ośrodków rehabilitacyjnych i sanatoriów. Nad polskim morzem jest co do zasady płasko, jeżeli mówimy o ukształtowaniu terenu, w porównaniu do terenów górskich. Dzięki temu rokrocznie mnóstwo osób rehabilitujących się z powodów ruchowych wybiera polskie morze jako miejsce swojej rehabilitacji.