Nowoczesny dron sportowy

Nowoczesne drony wyścigowe są uznawane przez operatorów za naturalną ewolucję dronów wyczynowych, aczkolwiek odróżniają się znacznie od pierwowzorów. Najbardziej widoczną różnicą jest oczywiście wielkość, gdyż wyścigowe maszyny bezzałogowe dorównują wymiarami dronom transportowym o dużym udźwigu.

Bezzałogowe pojazdy latające o wysokich osiągach

dron wyścigowyGabaryty drona wyścigowego przede wszystkim spowodowane są zastosowaniem odmiennego napędu, zazwyczaj spalinowego. Jest to dość niespotykany napęd w zdalnie sterowanych maszynach latających, aczkolwiek tylko silniki spalinowe dostarczają wystarczająco dużo mocy, by rozwijać osiągi wymagane do uczestnictwa w zawodach. Z racji iż silniki spalinowe należą do delikatniejszych i bardziej podatnych na uszkodzenia po kolizji, każdy dron wyścigowy wyposażony jest również w obudowę z włókien węglowych lub podobnych materiałów o dużej wytrzymałości. Drony znoszą więc bez szwanku kolizje, które niejednokrotnie mogą całkowicie zniszczyć mniej odporne maszyny, a jednocześnie nie są przeciążane ciężkimi obudowami. Wiele dronów sportowych od razu wyróżnia się na tle pozostałych odmian maszyn latających, przede wszystkim z powodu dość oryginalnego kształtu skorupy, przypominającej wyglądem kadłuby samolotów wojskowych. Obudowa jest bowiem o wiele bardziej aerodynamiczna i wywołuje mniejszy opór powietrza podczas szybkiego lotu.

Rotory również są przystosowane do wysokich prędkości, posiadając szersze łopaty niż jakikolwiek inny model drona. W przeciwieństwie do standardowych dronów wyczynowych, sportowe warianty mają również wszystkie podsystemy, jakie zwykle montowane są w dronach obserwacyjnych. Mogą być więc sterowane zdalnie lub ustawiane w automatycznym trybie lotu. Posiadają również kamery o najwyższej jakości obrazu.