Nie tak tanie odtwarzanie

Wiele razy w swoim życiu zdarzy się nam, że będziemy potrzebowali jakieś muzyki na podkład do prezentacji, filmiku na urodziny, czy na podkład taneczny. Większość z nas po prostu wchodzi w przeglądarkę wpisuje tytuł utworu i pobiera go z jednej z wielu stron internetowych.

Muzyka, którą możemy wykorzystać komercyjnie okazuje się nie być tak tania, jak to mogło się nam wydawać

muzyka do prezentacjiJednak jeśli robimy już coś komercyjne to potrzebujemy pełnej licencji na dany utwór. Brak takiej rzeczy może skutkować konsekwencjami prawnymi i finansowymi która są niezwykle rygorystyczne. Dlatego jeżeli interesuje nas na przykład muzyka do prezentacji to warto zaznajomić się z takimi pojęciami jak „royalty music” czy „royalty free music”. Oczywiście nie dajmy się zmylić słowie „free” w drugim pojęciu. Ta muzyka nie jest zbyt tania ani tym bardziej darmowa. Chodzi tutaj jedynie o to, że kupując utwory z taką licencją możemy ją odtwarzać wymarzoną ilość razy i przed nie określoną liczbą ludzi. Czyli jeśli interesuje nas muzyka do filmów a jedna z produkcji będziemy musieli odtworzyć więcej razy nie poniesiemy dodatkowych kosztów. Jest to dla wielu producentów niezwykle komfortowe ponieważ nie muszą się przejmować ani ile razy odtworzą dany utwór ani ani ile osób go odsłucha. Co więcej większość serwisów oferujących sprzedaż takich utworów posiadają w swoim asortymencie produkcje o nadzwyczajnie wysokiej jakości dźwięku. Oznacza to, że użyta przez nas muzyka będzie brzmiała niezwykle dobrze nawet przy w dużej przestrzeni i nadmiernym przekręceniu głośności. Jednak najwięcej korzyści z korzystania z takiego rodzaju licencji ma muzyka do gier. Większość utworów w tego typu produkcjach jest zapętlana i odtwarzana przez długie godziny. Więc wystarczy pomyśleć ile razy została by ona odsłuchana w normalnych warunkach.

Oczywiście wszystkie portale oferują możliwość wcześniejszego odsłuchania utworu. Wiec możemy spokojnie zdecydować na co chcemy wydać nasze pieniądze. A zalecanym jest się bardzo dobrze zastanowić bo koszty takich utworów zaczynają się od stu złotych, a kończą na kilku tysiącach.