nagrobki

Nagrobki i dewastacja

Nie rozumiem wandali, którzy dewastują czyjąś własność bez powodu. Najczęściej są to palce zabaw, przystanki autobusowe, czy też budynki stojące najbliżej ulicy. Są one potem pomazane sprayami, szyby są wybijane, ławki powyrywane, a śmieci powyrzucane z koszy.

Toruńskie nagrobki zostały zniszczone

nagrobkiPo co ktoś to robi? W końcu to mienie publiczne i wszyscy z tego korzystamy. Potem nie mamy gdzie usiąść a parku, nie mamy jak sprawdzić rozkładu jazdy autobusów, czy też musimy chodzić slalomem w celu omijania śmieci. Ostatnio jednak wandale z Torunia przeszli sami sobie i zabrali się za nagrobki toruń na jednym z cmentarzy. Przeczytałam o tym niedawno w lokalnej gazecie. Jacyś na razie nieznani sprawcy zabrali się za malowanie nagrobków. Na większości z nich było widać jakieś przekleństwa czy niewybredne hasła. Dobrze że przynajmniej nie zabrali się za wykopywanie ich i niszczenie, bo wszyscy wiemy jak drogie są takie pomniki granitowe. Jednak wszyscy teraz muszą tam pojechać i sprawdzić czy ich groby nie zostały zniszczone i zająć się ich czyszczeniem. Nie będzie to proste, bo farba nie schodzi łatwo, a nikt nie chce też uszkodzić kamienia, a na pewno nie tak, by nie było widać inskrypcji. Ja również musiałam się udać specjalnie do Torunia, że sprawdzić swoje rodzinne nagrobki granitowe.

Na szczęście nie zostały one zniszczone, ponieważ znajdowały się w innej części cmentarza. Jednak i tak byłam zdruzgotana tym, że ktoś dopuścił się tak haniebnego czynu. Mam nadzieję, ze już więcej nie będę czytać o takich historiach.