Montaż natynkowy opraw świetlnych

 

W trakcie urządzania czy modernizacji pomieszczeń koniecznym jest dobranie odpowiednich elementów w celach dekoracyjnych. Często nawet najmniejsze detale potrafią bowiem zmienić oblicze danego pomieszczenia czy budynku. Szczególnie ważnym zagadnieniem jest oświetlenie, które jest powszechnie stosowane w przeróżnych formach. Ma ono za zadanie zapewnić odpowiednie warunki do pracy. Dzięki odpowiedniemu światłu zwiększa się również komfort.

Halogenowe źródła światła

oprawa natynkowa halogenowaW celu zapewnienia odpowiedniego natężenia oświetlenia na płaszczyźnie roboczej stosowane są żyrandole, kinkiety czy specjalne lampy. Niemniej jednak ostatnimi czasy stosowane są również elementy oświetlenia dekoracyjnego, które może zawierać LED-owe lub halogenowe źródła światła. Te ostatnie zyskują dużą popularność ze względu na dobre właściwości oraz trwałość. Szczególnie często stosowana jest oprawa natynkowa halogenowa, która może być w kolorze białym lub czarnym. W większości rozwiązań jest ona zasilana napięciem sieciowy 230V AC. Ważnym zagadnieniem jest szczelność obudowy, która w przypadku instalacji w pomieszczeniach zamkniętych jest określana przeważnie na poziomie IP20. Podczas doboru źródeł światła do oprawy należy szczególną uwagę zwrócić na ich moc oraz temperaturę barwową. Często bowiem producent opraw podaje maksymalną moc źródła światła, która może być w nich zainstalowana. Należy przestrzegać tych zaleceń.

Warto wspomnieć, że ze względu na popularność tych rozwiązań można je znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych jak i również w sklepach internetowych. Oprawy natynkowe przeważnie pełnią funkcję dekoracyjną. Dostępne są również ich konfiguracje, które mogą być stosowane na zewnątrz budynków. W takich przypadkach zdobią one elewacje obiektu po zmroku. Jak widać klient ma dostęp do szerokiego wachlarza rozwiązań, które mogą być wdrożone w celu podkreślenia walorów estetycznych i architektonicznych pomieszczeń czy budynku.