Monitory studyjne – podstawowe wyposażenie studia

Zadaniem monitorów studyjnych jest wierna reprodukcja materiałów dźwiękowych przy pomocy wyrównanej charakterystyce częstotliwościowej. Zwykle używane są one na etapie miksowania oraz masteringu. Pozwalają wówczas na pracę w idealnych warunkach odsłuchowych. Spotkać możemy się z nimi w studiach nagraniowych, telewizyjnych, radiowych, a także w studiach postprodukcji filmowej.

Zastosowanie monitorów studyjnych

monitory studyjneGłównym zadaniem monitorów studyjnych jest umożliwienie słuchania dźwięku w czystej postaci. Dostępne na rynku modele różnią się pomiędzy sobą poszczególnymi parametrami. Niektóre z nich posiadają więcej niskich pasm, inne z kolei posiadają klarowniejszą górę. Decydując się na zakup monitorów studyjnych powinniśmy przetestować je na różnych poziomach głośności. Ponadto należy zwrócić uwagę czy wszystkie pasma grają równo. Solidne, a co za tym idzie takie które posłużą nam na długo, monitory charakteryzują się sporym ciężarem. Podczas zakupów nie powinien on nas zatem odstraszyć, a wręcz przeciwnie weźmy to za oznakę wysokiej jakości, solidnych materiałów. Ponadto wśród monitorów spotkać możemy się z podziałem na pasywne oraz aktywne. Pierwsze z nich, monitory studyjne pasywne potrzebują dodatkowego wzmacniacza. Z kolei monitory aktywne posiadają własny wbudowany wzmacniacz. Jedyne czego od nas wymagają to podłączenia do prądu. W przypadku monitorów pasywnych jesteśmy niestety skazani na kupno wzmacniacza, którego dopasowanie może sprawić nam nie lada problem. W przypadku drugiego rodzaju sprawa jest znacznie prostsza, ponieważ wzmacniacz już jest odpowiednio dobrany.

Monitory studyjne potrafią dostarczyć nieporównywalnie lepsze brzmienie od nagłośnienia domowego jakimi są wieże hi-fi czy zestawy głośnikowe. Pozwalają one na wierne odtwarzanie materiału audio, dzięki czemu możemy dowiedzieć się jak w rzeczywistości brzmi dana ścieżka dźwiękowa.