Modele architektoniczne jako atrapy

Makiety i modelarstwo kojarzy się nam z dokładnym odwzorowywaniem budowli (makiety architektoniczne), przyszłego wystroju wnętrz (modele domów), postaci (modelarstwo figurkowe), czy pojazdów (modelarstwo kołowe). Nie ważne, czy traktujemy je hobbystycznie, czy jako rodzaj sztuki, służą by pokazać coś czego (w całości) moglibyśmy nie zobaczyć na żywo np. modele architektoniczne średniowiecznego miasta.

Modele architektoniczne są dobrym rozwiązaniem w miejscu, gdzie potrzebujemy przez długi czas coś prezentować

modele architektoniczne Makieta czy modele architektoniczne to jednak z definicja atrapa, zastępstwo dla prawdziwej rzeczy, więc służą też one jako rodzaj zmylenia, sztuczki. Ludzie mający dość samochodów śmigających pod ich oknami lub częstych wypadków w okolicy zaczęli stawiać na swoich posesjach makiety fotoradarów. Dzięki nim kierowcy odruchowo zwalniają i nie zdążą się przyjrzeć na tyle, by wiedzieć, ze radar nie jest prawdziwy, a mieszkańcy mają spokój. Innym rodzajem unikania niepożądanych sytuacji są makiety ptaków. Jako naklejki są stosowane na ekranach dźwiękochłonnych, żeby ptaki nie wlatywały na nie, ale atrapy ptaków drapieżnych możemy użyć u siebie w ogrodzie czy na balkonie odstraszy np. brudzące gołębie czy szpaki znajdujące owoce. Atrapy żywności również istnieją. Mogą być stosowane zarówno w sklepach jako zastępstwo np. dla prawdziwej szynki. Nie psuje się, a każdy klient będzie wiedział jak ona wygląda. Fałszywe kosze w owocami możemy spotkać także jako dekorację witryn sklepowych, sklepów spożywczych, czy restauracji. Niektóre z nich przypominają prawdziwe nie tylko z wyglądu, ale także przy dotyku, a nie trzeba ich co chwila wymieniać na świeże.

Co byłoby gorszego dla sklepu niż widok nieświeżych, zgniłych owoców tuż przy wejściu? Makiety rozwiązują ten problem. Makieta ma jednak swoja pozytywna stronę. Przykładowo, atrapy tortów ze styropianów mogą służyć do nauki dekorowania i kładzenia lukru. Można je użyć wielokrotnie i nie musimy co chwila piec biszkoptów do nauki.