mieszkania

Mieszkania – kupić czy wynająć?

Często stajemy przed poważnym dylematem, jakim jest wybór mieszkania. Każdy z nas ma swoje preferencje. Jednemu wystarczy kawalerka, a inny potrzebuje czterech pokoi dla rodziny.

Mieszkania dla studentów i dla rodzin

mieszkaniaJeden chce mieszkać w ścisłym centrum, żeby mieć dobry dojazd, a inny woli spokojne życie na przedmieściach. Pozostaje również kwestia tego, czy chcemy wynajmować czy kupować mieszkania. Jest to raczej kwestia związana przede wszystkim z naszymi finansami, choć nie tylko z tym. Czasem ktoś przyjeżdża na kontrakt na kilka miesięcy i nie kupi przecież na ten czas mieszkania, które zaraz będzie sprzedawał. Również osoby uczące się raczej nie myślą o kupowaniu, a o wynajmowaniu mieszkania. Jednak mimo tego nasze finanse pozostają najważniejsze. Zakup mieszkania to poważna kwestia i najczęściej wiąże się z braniem kredytów hipotecznych. Bez niego nie stać nas będzie na zakup. Nie każdy jednak dostanie taki kredyt. Jeśli nie mamy stałych dochodów i umowy o pracę to będzie nam bardzo trudno otrzymać takie wsparcie z banku. Kryteria przyznawania kredytów także cały czas się zaostrzają, więc coraz mniej osób będzie w stanie wziąć taki kredyt. Mieszkania można także wynająć. Jest to o wiele tańsze rozwiązanie, przynajmniej jeśli myślimy o wynajmowaniu przez krótszy czas.

Jeśli podliczymy jednak wszystko co wydaliśmy na wynajem przez kilka lat to na pewno wyjdzie nam podobna kwota to tego co byśmy spłacali bankowi, a tak mamy mieszkania na własność. Warto się zatem zastanowić które rozwiązanie będzie dla nas lepsze.