Kto potrzebuje koncentratora tlenu?

Pojęcie powietrza jest coraz częściej mylone z czystym tlenem, a ten błąd jest ogromny, bo w standardowym wydychanym przez nas powietrzu znajduje się go zwykle tylko i wyłącznie 21%. W sytuacji, gdy jesteśmy zdrowi, to w zupełności wystarcza. Koncentrator tlenu jest skomplikowanym urządzeniem, które potrafi kosztem innych składników zdecydowanie podnieść zawartość tego tlenu w powietrzu.

Jak prawidłowo korzystać z koncentratorów tlenu?

koncentratory tlenuTakie urządzenia są znacznie wygodniejsze niż inne wykorzystywane przy tlenoterapii, bo wykorzystują one powietrze pochodzące z zewnątrz, gdyż mają w środku specjalne filtry, które automatycznie i w szybkim tempie pozbawiają to powietrze wszelkich zanieczyszczeń. Koncentratory tlenu potrzebują do funkcjonowania tylko niewielkich ilości wody. Po czyszczeniu powietrze przed trafieniem do pacjenta jest nawilżane, gdyż to pozwala ochronić między innymi błony śluzowe dróg oddechowych przed wieloma ewentualnymi uszkodzeniami. Skoro do takich koncentratorów nie trzeba podłączać butli z tlenem, to mogą funkcjonować praktycznie nieprzerwanie i rzeczywiście tak jest, bo elementy zasilające są w jego przypadku bardzo dobrze chłodzone. Nawet praca tego urządzenia w czasie nocy nie będzie użytkownikowi przeszkadzała w spokojnym zasypianiu. O koncentratorze trzeba wiedzieć też to, że występuje w wersji przenośnej, bo przydaje się szczególnie, wtedy gdy u pacjenta występują nagłe i nieregularne ataki. Takie objawy daje na przykład astma.

Koncentrator pozwala nie tylko niwelować skutki choroby, ale również rehabilitować układ oddechowy pacjenta uodparniając go tym samym na ewentualne konsekwencje kolejnych takich zdarzeń. Koncentratorom zawdzięczamy dużo swobody, bo są one stosunkowo małe i mogą być zasilane ze specjalnej baterii. Te wykorzystywane w szpitalach są stacjonarne.