Kasy fiskalne – co warto o nich wiedzieć?

Zakup urządzeń fiskalnych nastręcza przedsiębiorcom wiele trudności. Na rynku dostępne są bowiem kasy jednostanowiskowe, przenośne, systemowe i komputerowe. Producenci proponują również drukarki fiskalne, które drukują paragony do faktur VAT. Na co więc warto zwrócić uwagę porównując dostępne kasy fiskalne? I co w ogóle warto wiedzieć o tych urządzeniach.

Co warto wiedzieć o kasach fiskalnych?

Mała kasa fiskalnaKlienci firm, które oferują kasy, czytniki kodów kreskowych i inne akcesoria potrzebne do ewidencjowania sprzedaży oraz wydawania paragonów fiskalnych, nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że duże znaczenie ma mechanizm drukujący. Na rynku dostępne są kasy z mechanizmami igłowymi oraz termicznymi. Igłowe kasy fiskalne są dość tanie w eksploatacji. Ich dużym minusem jest jednak dość powolny oraz głośny mechanizm drukowania. Warto zwrócić także uwagę na to, że urządzenia te wymagają montowania taśm barwiących. Kasy z mechanizmem termicznym są droższe. Pracują one jednak dużo szybciej i ciszej niż urządzenia igłowe. Ich słabszą stroną jest papier – należy używać tutaj drogich rolek termicznych. Zadrukowane rolki papieru termicznego należy również odpowiednio przechowywać, aby nie wyblakły. Może to okazać się nieco kłopotliwe, ponieważ rolki z kasy fiskalnej niestety przedsiębiorca musi przechowywać aż 5 lat (tyle czasu urzędy skarbowe mają na przeprowadzenie kontroli). Przy wyborze kas ważne jest także to, aby urządzenie można było zintegrować ze sprzętem peryferyjnym. Chodzi tutaj między innymi o terminale płatnicze, które stają się powoli obowiązkowym elementem każdego sklepu. Kolejną kwestią, o której należy pamiętać, porównując urządzenia fiskalne dostępne na rynku, jest baza towarowa. Kody w bazie należy wcześniej zaprogramować. Może to zrobić sam użytkownik lub serwis czy firma sprzedająca kasy fiskalne.

Ważne jest przede wszystkim pamiętanie o odpowiednim przydzieleniu stawek VAT, ponieważ to właśnie tego pilnują urzędy skarbowe. Nawet niewielki pomyłki mogą wiązać się z dużymi karami nakładanymi przez inspektorów skarbowych.