spływy kajakowe wda

Kajak, rower wodny, a może jacht? co na spływ po Wdzie?

Sporty wodne są coraz bardziej popularne. Dawniej modne było pływanie, ze względu na sukcesu naszych sportowców, głównie Otylii Jędrzejczak. Potem przyszedł zachwyt nad sportami typu windsurfing i kitesurfing, mimo iż nad naszym polskim Bałtykiem nie ma tak dobrych warunków do uprawiania takich sportów.

Spływy kajakowe po Wdzie – dobry pomysł?

spływy kajakowe wdaOstatnimi czasy modne stały się kajaki, rowery wodne i podróże jachtami. Każde z nich ma inną specyfikę i wymaga innych umiejętności. Który z nich wybrać? Która opcja będzie dla nas najkorzystniejsza? Zacznijmy od kajaków. Spływy kajakowe wda ale i nie tylko po tej rzece, ale także w górach zyskują na popularności. W pływaniu kajakami wykorzystuje się pracę rąk, gdyż trzeba wiosłować. Im trudniejsze warunki, im bardziej rwąca rzeka, tym bardziej będziemy musieli się wysilać, żeby utrzymać się na powierzchni. Kajak jest mały i łatwo go przewrócić, może to zrobić nawet wiatr, więc jest niestabilny. Bardziej rekreacyjny byłby rower wodny. Tam płyniemy za pomocą naszych mięśni nóg, czyli pedałowania, jak w zwykłym rowerze. Rower wodny jest najczęściej dwuosobowy (dwie osoby mogą nim poruszać), ale może płynąć na nim więcej osób. Jest mniej zwrotny niż kajak, ale bardziej stabilny. Wypożyczalnia kajaków na Wdzie na pewno ma w swojej ofercie także rowery wodne. Miłośnicy żeglarstwa powinny sięgnąć po jachty. Na nich można spędzać cały dzień, ponieważ mają często miejsce do spania, a także małą kuchnię i łazienkę. Żeby jednak nimi pływać trzeba mieć przynajmniej najniższe uprawnienia żeglarskie.

Kierowanie takim jachtem nie jest łatwe, ważne jest sterowanie żaglem w zależności od wiatru, manewrowanie nim. Niedoświadczony żeglarz sobie nie poradzi z takim sprzętem bez pomocy. Zatem powinniśmy dobierać sobie sprzęt według naszych umiejętności i sił, żeby potem nie być zawiedzionym naszą wyprawą.