Jodła – piękne drzewo również do donicy

W roli świątecznego drzewka bardzo często występuje jodła. Charakteryzuje się ona regularnym pokrojem, a jej niewątpliwym atutem jest fakt, że nie gubi igieł. Z uwagi na wielki wybór jej odmian stanowi także niewątpliwą ozdobę ogrodu. Można ją również uprawiać z donicy – wystarczą odpowiednio duże donice, aby jodła odwdzięczyła się nam naprawdę pięknym wyglądem.

Jodła to potężnych rozmiarów drzewo, które spotkać można na całej półkuli północnej. Rośnie nie tylko w Europie, ale również Azji oraz Ameryce Północnej. Jedynym polskim gatunkiem jest jodła pospolita, która porasta zbocza Gór Świętokrzyskich, Karpat oraz Roztocze. Z uwagi na gigantyczne rozmiary jakie osiąga jest dość rzadko sadzona w ogrodach. Chętnie wybieramy natomiast jodłę koreańską, kalifornijską oraz

jodłę Arnolda. Jodły cenione są przede wszystkim za wyjątkowo regularny i szerokostożkowy kształt. Ich igły są często pokryte woskowym nalotem, co dodaje im dodatkowego uroku. Kora pni jest cienka i gładka. Uwagę przykuwają również piękne szyszki, które pionowo osadzone są na gałązkach. U wielu gatunków przybierają one naprawdę ciekawe barwy. Szczególnie urokliwe szyszki ma jodła koreańska. Jodła jest drzewem o dość sporych wymaganiach glebowych. Powietrze w miejscu, w którym rośnie, musi być nie tylko wilgotne,ale również czyste. Wymaga ona również stanowiska słonecznego. Podłoże powinno być lekko wilgotne i przepuszczalne. Do odpowiedniego wzrostu jodła potrzebuje również dość dużej ilości miejsca. Gleby piaszczyste w przypadku jodły zupełnie się nie sprawdzą.