Jakie zalety ma flanela?

 

Każdy materiał ma swoje wady i zalety. Jedwab jest delikatny, ale cienki, a wełna bardzo ciepła, ale drapiąca. Jako krawcowa staram się szyć ubrania z różnych tkanin, bo wiadomo że i klienci są różni. Jeden woli coś taniego, drugi zapłaci by mieć coś z wełny merynosów, czy z kaszmiru.

Flanela jest ciepła i miękka

tkanina flanelaWydawało mi się, że w zasadzie szyłam już ubrania z każdego materiału. Nawet ze stretchu, czy z poliestru. A jednak ostatnio przyszła do mnie klientka z pytaniem, czy mogę jej uszyć dwie koszulki dla mężą z flaneli. Miałby co nosić do pracy w ogródku, czy przy majsterkowaniu. Koszula miała przede wszystkim zapewniać mu ciepło, ale także ładnie wyglądać. Jako tkanina flanela była mi znana, ale jej nie używałam w pracy. Jakoś tak wyszło. Postanowiłam najpierw kupić ze dwa metry flaneli w hurtowni, by testowo kilka razy ją przeszyć, sprawdzić ściegi, jak działa maszyna i w ogóle. Potem mogłam zabrać się za szycie dla klientki, by mieć pewnośc, że nie zepsuję zamówienia. Flanela ma oczywiście wiele zalet. Przede wszystkim jest przyjemnie ciepła. Można ją narzucać w chłodniejsze dni, ochroni nas przed wiatrem. Poza tym jest ona wyjątkowo mięciutka i przyjemna w dotyku. Nie jest taka jak wełna że od razu sweter z niej zrobiony ma się ochronę ściągnąć bo drapie. Z flaneli można szyć nie tylko koszule robocze, ale także piżamki, pościel i wiele innych. Jest to materiał delikatny dla skóry, dzieci także mogą nosić ubrania flanelowe. Oczywiście zaraz po testach zabrałam się za zlecenie.

Klientka była zadowolona z koszul roboczych jakie uszyłam jej mężowi. Były idealnie dopasowane, miękkie i ciepłe. Mówiła że taniej jej wyszło kupić materiał i dać mi do szycia niż kupic gotowe koszule. Sama sobie też niedługo uszyję takie koszulki albo ciepłą piżamę na zime.