Jaką podłogę wybrać do kuchni i łazienki?

Wybór podłóg do kuchni i do łazienki to jedna z najpoważniejszych decyzji, które muszą podjąć właściciele domów. Parkiety to inwestycja na lata, dlatego należy zadbać o ich najwyższą jakość, a także w największym stopniu dostosować je do wnętrz, w których mają zostać położone. Podłoga, która doskonale sprawdzi się w salonie nie musi bowiem nadawać się do wilgotnych pomieszczeń.

Co na podłogę do kuchni i łazienki?

parkietyPomieszczenia takie jak kuchnia i łazienka mają szczególne wymagania. Od reszty domu odróżnia je wysoki poziom wilgoci. Para wodna, która się w nich unosi ma wyjątkowo negatywny wpływ na parkiety. Tradycyjna drewniana deska podłogowa w kuchni i łazience prawdopodobnie szybko ulegnie zniszczeniu. Nie możemy sobie pozwolić na częstą wymianę parkietów dlatego należy zadbać o materiały charakteryzujące się zwiększoną odpornością. Częstym rozwiązaniem stosowanym w kuchniach i łazienkach są płytki ceramiczne. Ich głównym atutem jest fakt, że nie są podatne na niszczące działanie wilgoci. Nieco inaczej wygląda sprawa z uszkodzeniami mechanicznymi. Zwłaszcza w kuchni płytki mogą ulec skruszeniu pod wpływem silnego uderzenia twardym przedmiotem. Miłośnicy drewna nie muszą rezygnować z położenia drewnianej deski w wilgotnych pomieszczeniach. Żeby jednak cieszyć się trwałą drewnianą podłogą należy wybierać określone gatunki drewna. Szczególnie dobrze sprawdzą się drzewa egzotyczne, które są bardzo twarde i z racji zawartych w nich wosków znacznie bardziej odporne na wilgoć niż drzewa krajowe. Nie należy zapominać również o częstej impregnacji drewnianych podłóg. 

Wybór materiałów podłogowych do kuchni i łazienek współcześnie staje się coraz bardziej różnorodny. Stanowczo odradza się jednak stosowania paneli podłogowych, które w łazienkach i kuchni szybko ulegają odkształceniom.