Jaką moc powinny mieć panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają produkować energię elektryczną z naturalnej energii promieni słonecznych. Taki system sprawdzi się do zasilania domków letniskowych, pensjonatów oraz całorocznych domów jednorodzinnych.

Jak wybrać panele solarne?

panele solaroweMini-elektrownia słoneczna może być podpięta do sieci zewnętrznej (instalacje typu on-grid) i czerpać z niej braki energii oraz oddawać nadwyżki. Istnieją także instalacje typu off-grid, które nie są podpięte do sieci, a niewykorzystany prąd gromadzą w akumulatorze. Podstawą każdej przydomowej elektrowni słonecznej są panele fotowoltaiczne. Panele zbudowane są z ogniw wykonanych z materiałów, które są półprzewodnikami. Na panele padają promienie słoneczne. Baterie słoneczne wytwarzają ładunek elektryczny oraz przewodzą wytworzony prąd. Wiele osób, które decydują się na budowę instalacji fotowoltaicznej, zastanawia się nad tym, jakie panele solarne wybrać. Znaczenie ma tutaj nie tylko materiał, z którego są wykonane poszczególne ogniwa połączone w łańcuchy (najpopularniejsze na polskim rynku są ogniwa z krzemu polikrystalicznego oraz monokrystalicznego). Najważniejszym czynnikiem, podczas budowy przydomowej elektrowni słonecznej, jest moc całej instalacji. Moc zależy od ilości ogniw, które stworzą cały system. Ważne jest przede wszystkim to, aby moc systemu dopasować do potrzeb konkretnego budynku. Dzięki temu, energia elektryczna wyprodukowana przez panele solarne będzie bowiem w całości wykorzystana, a cała instalacja maksymalnie opłacalna. Nie ma sensu kupować zbyt dużej ilości paneli fotowoltaicznych, ponieważ ich ceny są bardzo wysokie, a inwestycja będzie nam zwracać się przez długie lata. Wprawdzie prąd wyprodukowany przez baterie słoneczne w instalacji typu on-grid, która jest podłączona do zewnętrznej sieci energetycznej, można odsprzedać, ale raczej nie jest to sposób na zarobek. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają bowiem zaoszczędzić na zakupie energii elektrycznej, ale nie zarabiać na jej odsprzedawaniu do sieci.

Sprzedaż pozwala jedynie niwelować straty. Moc systemu należy więc precyzyjnie dobrać do wielkości budynku, liczby mieszkańców, ilości źródeł światła oraz urządzeń elektrycznych.