Jak zapobiegać wyciekom gazu?

Coraz częściej można usłyszeć, że w którymś domu wyciekł gaz, gdyż przyłącza gazowe były niesprawne. Niestety często takie zdarzenia kończą się tragicznie dla mieszkańców. Co zrobić aby czuć się bezpiecznie we własnym mieszkaniu i nie musieć z lękiem kłaść się spać?

Przyłącza gazowe trzeba instalować w ściśle określony sposób i nie powinniśmy robić tego samodzielnie.

przyłącza gazoweJest wiele warunków technicznych, które dokładnie określają jak instalacja ma zostać wykonana. Bardzo ważne jest to czy uszkodzone zostały przyłącza gazowe czy sieć. Jeżeli tylko przyłącza to sytuacja nie jest tak niebezpieczna jak w przypadku, gdyby doszło do uszkodzenia całej sieci. Często taka rura przyłącza zostaje uszkodzona na przykład podczas jakiś prac na terenie posesji lub podczas trwania prac remontowych na ulicach. Bardzo pomocne byłoby, gdyby przyłącza gazowe były w jakiś sposób oznaczone. Wtedy takie wypadki zdarzałyby się na pewno nieco rzadziej. Ważna jest także bezpieczna instalacja urządzeń gazowych znajdujących się bezpośrednio w mieszkaniach. Są to przede wszystkim kuchenki, podgrzewacze wody czy kotły gazowe. Podczas takiej instalacji ważna jest lokalizacja. Przedmioty te nie mogą być zamontowane przypadkowo. Kiedy już wyposażamy się w takie urządzenia warto zadbać o to, aby przy każdym urządzeniu znajdował się zawór, który umożliwia odcięcie dopływu gazu. Aby spać jeszcze spokojniej można zaopatrzyć się w czujniki gazu, które w razie wycieku na pewno nie doprowadzą do tragedii. Często ludzie o tym zapominają, a w niektórych przypadkach można by dzięki temu uniknąć tragedii.

Pamiętajmy, aby regularnie sprawdzać w jakim stanie są przyłącza gazowe oraz instalacja w naszym domu, czy mieszkaniu. Zyskujemy bezpieczeństwo, które tuż obok zdrowia, jest najważniejsze.