Jak dbać o ogród.

Czasy kiedy przydomowe i działkowe – rekreacyjne ogrody podlewane były zwykłym wężem gumowym odchodzą do lamusa. Obecnie trudno sobie wyobrazić podlewanie zieleni, zwłaszcza na dużych powierzchniach, bez automatycznych systemów nawadniających. Nawadnianie ogrodów powinno być poprzedzone przemyślanym zaprojektowaniem nawadniania. W bogatej gamie oferowanych zraszaczy można znaleźć zraszacze rotacyjne, statyczne, pulsacyjne.

Atrakcyjne tarasy z drewna egzotycznego

taras drewnianyTego typu zraszanie jest zraszaniem tak zwanym z góry. Woda w postaci rozproszonej wody czy mgły rozprowadzana jest poprzez zraszacze nawadniając całość w określonej przestrzeni i w określonym zasięgu. W ofercie są także systemy nawadniające bezpośrednio systemy korzeniowe wykorzystujące rury drenażowe umieszczone na ziemi lub nawadnianie kropelkowe bezpośrednio na przykład do roślin  w donicach. W zależności od potrzeb można odpowiednim zaprogramowaniem wyznaczyć zasięg, częstotliwość i moc zraszania. Automatyczne systemy nawadniające muszą mieć zapewnione właściwe ciśnienie wody, aby prawidłowo funkcjonować. W systemach tych niezbędne są odpowiednio dobrane sterowniki i programatory, dzięki którym użytkownik może ustawić nawet godzinę i czas podlewania. Bardzo przydatne w tej kwestii są czujniki deszczowe, które powodują nie podlewanie ogrodu czy trawnika podczas deszczu, kontrolują jednocześnie wilgotność gleby i dostosowują zraszanie do potrzeb. Nieodzownym miejscem w ogrodzie jest miejsce do wypoczynku i podziwiania soczystej zieleni. Takim miejscem może być altana czy taras z drewna. Wybór odpowiedniego gatunku drewna do budowy miejsca wypoczynku zależy oczywiście  od zasobności kieszeni, aczkolwiek warto zainwestować w tarasy z drewna egzotycznego, które są odporne na zmiany temperatur, dużą wilgotność, a nawet szkodniki i grzyby.

Tarasy drewniane jak i wszelkiego rodzaju konstrukcje drewniane typu pergole, kwietniki czy inne tego rodzaju, uprzyjemniają wypoczynek i stanowią estetyczną ozdobę każdego przydomowego ogrodu bez względu na jego wielkość.