manga

Jak czytać mangę?

Manga jest gatunkiem japońskiego komiksu, który pojawił się w Japonii po drugiej wojnie światowej. Łączy w sobie zachodni styl rysowania (choć trudno w to uwierzyć) oraz ukiyo-e, czyli rodzaj malarstwa i drzeworytu.

Czym różni się manga od komiksu?

mangaManga znacznie odbiega w wyglądzie i różnorodności od komiksów zachodnich. Warto wiedzieć, że manga w Japonii jest ogromnie popularna, regularnie pojawiają się tam dziesiątki nowych tytułów, które przeznaczone są dla osób różnej płci i w różnym wieku. To najczęściej drukowane materiały w tym kraju, a sklep z komiksami można znaleźć na każdym kroku! Zwykły komiks z mangą łączy podział na osobne zeszyty, plansze i teksty w dymkach. Manga posiada jednak tylko czarno-białe grafiki, inny, bardziej swobodny układ stron, ogromną tematyczną różnorodność czy bardziej ekspresyjne postacie. Do tego czyta się ją od prawej do lewej, od końca do początku, nie tak jak komiks amerykański czy europejski. Dla niektórych czytelników jest to problem nie do przeskoczenia. Im polecana jest raczej kilkugodzinna randka z komiksem o superbohaterach czy z grą (np. Warhammer 40k na pewno zajmie sporo czasu) niż próba czytania tekstu, który odrzuca ich na samym początku. Dla wielu jednak manga jest prawdziwą przygodą, a sklepy z komiksami czy antykwariat to ich nowe ulubione miejsca na mapie miasta i regularnie do nich zaglądają, by znaleźć coś nowego.

Popularność mangi czy komiksów ogółem rośnie, do czego niewątpliwie przyczynia się rosnąca liczba seriali, anime oraz filmów, które stanowią ich adaptację lub luźną interpretację. Ponieważ jest ich coraz więcej, to można się spodziewać, że fanów mangi i komiksów wciąż będzie przybywać.