budowa stajni

Jak czuje koń

Wiele osób uważa konie za niezwykłe zwierzęta, które doskonale rozumieją człowieka. Za cechę szczególną miłośnicy u koni wskazują na ich spostrzegawczość. Spostrzegawczość jest to świadomość sytuacji, która dzieje się obok nas. Jest to zwracanie uwagi na wydarzenia, przedmioty, zachowania.

Miejsce odpowiednie dla konia – budowa stajni

budowa stajniKonie początkowo były zwierzętami dzikimi, dlatego aby przetrwać musiały wykształcić w sobie bardzo duża spostrzegawczość względem otaczającego je świata. Konie tak jak inne zwierzęta, w tym ludzie, posiadają zmysł wzroku, smaku, słuchu zapachu i dotyku. Jako pierwszy u koni działają oczy, to one mają szybko wykryć zagrożenie. Zmysł widzenia jednak różni się nieco od ludzkiego, słabo widzą kolory. Koń aby dostrzec przeszkodę musi obrócić głowę bok. Zapamiętuje ją poprzez węch i gdy znajduje się już bezpośrednio przed nią zdaje się na inne zmysły gdyż przeszkody już nie widzi. Konie posiadają doskonałą pamięć z szybkością zapamiętują groźne i niegroźne zjawiska. Zwierzęta te mogą swoje uszy obracać zarówno w tył i jak w przód, dzięki temu mogą wyłapać więcej dźwięków z otoczenia. Konie dzięki świetnemu węchowi idealnie rozpoznają zbliżające się zagrożenie i działają w tym momencie instynktownie. Próba poskromienia wtedy konia może okazać się zgubna. Konie są zwierzętami bardzo mądrymi, nic więc dziwnego, że ludzie zakochują się w nich po uszy. Wydają często przy tym niemałe pieniędzy na podłoże dla koni czy projekty stajni. Zwierzęta te swoim odczuwaniem zbliżone są do człowieka dlatego relacja między nimi to ciągła budowa stajni z wieloma zwierzętami unikajmy w takich sytuacjach.

Konie bywają też zazdrosne. Pamiętajmy żeby boksy dla koni były duże i wygodne dla niego. Wtedy koń odwzajemni nam się oddaniem i posłuszeństwem. A nasza relacja będzie przebiegać bez zgrzytów.