Hale przemysłowe a sklep budowlany

Wiele sklepów a materiałami budowlanymi, sklepów meblowych, czy sklepów ogrodniczych jest zrobiona z metalu. Zapewne nikt nie zwrócił na to uwagi. Sklep jak sklep, trzeba do niego dojechać, zrobić zakupy i odjechać. Ważne są produkty na półkach, a nikt nie będzie się zastanawiał nad wyglądem stropu, czy kolorami ścian. Hale stalowe dla takich sklepów są jednak charakterystyczne. Pozostałe branże wybierają tradycyjne murowane obiekty. Dlaczego tak się dzieje?

Hale produkcyjne mają wiele zastosowań

hala produkcyjnaTrudno powiedzieć. Beton jest nawet bardziej trwały od stali, choć oba materiały są lepsze niż np. drewno, nie trzeba ich konserwować, wymieniać, ani dbać o nie. Montaż hal stalowych jest bardzo szybki, szybszy niż murowanie budynku, jest też zapewne dużo tańszy. Koszt wybudowania stumetrowego domu często wynosi nawet trzysta tysięcy złotych, a postawienie wielkiej hali to tylko sto tysięcy. Różnica cenowa jest widoczna na pierwszy rzut oka. Zapewne jest to jednym z najważniejszych punktów, dlaczego to takie sklepy wybierają hale przemysłowe metalowe. Zaznaczyć trzeba, ze to przecież tylko wielkopowierzchniowe sklepy korzystają z tej technologii. Nawet galerie handlowe są murowane, choćby były bardzo duże. Jednak muszą mieć one kilka pięter, a metal nie utrzymałby ich, beton jest więc konieczny. Hale produkcyjne są za to bardzo wysokie, więc można w nich trzymać duże regały, długie belki, listwy, czy sterty worków z zaprawą cementową. To na pewno jest ważna w branży budowlanej i meblowej. Bardziej dziwi, że i branża ogrodnicza coraz częściej stawia takie hale. Szklarnie byłyby zrozumiałe, ale metalowe hale? Trzeba tam wielu półek, żeby pomieścić wszystkie kwiaty, ale stawianie ich zbyt wysoko jest niewygodne i niepraktyczne, bo ciężko się je wtedy podlewa, przesadza, a nawet ściąga z półek.

Już bardziej widać by było takie hale tenisowe przykryte materiałem, bo przypominają one szklarnie, są wysokie, więc i duże drzewka by się tam zmieściły, a jednocześnie wyglądają przyjaźniej, a nie tka jak surowe metalowe hale produkcyjne. Jak widać firmom to nie przeszkadza i uważają, że wygląd nie jest najważniejszy, a taki rozstaw im pasuje.