Efektywne nawadnianie upraw

 

W naszym kraju bardzo duża liczba osób fascynuje się ogrodnictwem. Niemniej jednak uprawianie różnorakich roślin na działkach lub na polach o wielkiej powierzchni musi wiązać się z koniecznością ich nawadniania. Niekiedy bowiem bywa tak, że przez długi czas w naszym kraju nie występują opady deszczu i wówczas musimy podjąć odpowiednie kroki żeby nasze rośliny przetrwały ten czas.

Skuteczne i tanie nawadnianie pól

nawadnianie bydgoszczŻyjemy w takim klimacie, że susze zbyt bardzo nam nie doskwierają. Mimo to wystarczy nawet kilkanaście dni bez opadów deszczu i niektóre rośliny zaczynają obumierać. Często uprawiamy takie gatunki owoców i warzyw, które wymagają systematycznego i mocnego nawadniania. Jeśli chodzi o nawadnianie Bydgoszcz jest miastem gdzie bardzo często padają pytania o firmy zajmujące się montażem systemów nawadniających. W przypadku dużych pól uprawnych konieczne jest stosowanie bardzo rozbudowanych sieci nawadniających. Bardzo często zdarza się, że wkopywane są specjalne węże i pompy, które odpowiadają za doprowadzanie wody do upraw. Z reguły na zakończeniu wężów z wodą umieszczane są specjalne zraszacze, które pod wpływem ciśnienia wody wprawiane są w ruch kołowy. Nowoczesne systemy nawadniania bardzo często połączone są ze specjalnymi sterownikami. Dzięki temu możliwe jest odpowiednie konfigurowanie systemów nawadniających z pozycji komputera a nawet smartfonów czy tabletów. W tego typu rozwiązaniach kluczową rolę spełnia sterownik oraz różnego typu elektrozawory.

Ogólnie rzecz biorąc bez względu na to czy mamy duże pole uprawne pełne roślin czy też mały ogródek na działce to bardzo istotną sprawą jest skuteczne nawodnienie. W małych ogródkach wystarczy jedynie konewka lub wiadro z wodą. W przypadku tych drugich musimy zastosować rozwiązanie bardziej zautomatyzowane i w miarę możliwości bezobsługowe.