Drabina ewakuacyjna w budynku

 

Dobrze zabezpieczony budynek przed pożarem, to nie tylko taki, który posiada na swoim terenie gaśnice i systemy ostrzegawcze, ale taki który zapewnia, na wypadek pożaru także możliwość szybkiego opuszczenia budynku. Kluczową rolę odgrywają tutaj odpowiednio oznaczone systemy ewakuacyjne i ich infrastruktura.

Wykorzystanie drabin ewakuacyjnych w budynkach wysokich

drabiny ewakuacyjneTak jak w przypadku niskich budynków, na wypadek pożaru, nie ma problemu z ich opuszczeniem, ponieważ zawsze można otworzyć okno i wyskoczyć przez nie na zewnątrz, tak w przypadku budynków wyższych, ta droga ucieczki stanowi już pewien problem. Upadek z wysokości może oznaczać duże konsekwencje, dla naszego zdrowia. Aby odpowiednio zabezpieczyć dodatkowe wyjścia ewakuacyjne znajdujące się na kolejnych piętrach trzeba zastosować drabiny ewakuacyjne, które w sposób właściwy umożliwia nam łatwe opuszczenie budynku. Zazwyczaj realizowane są one poprzez system półpięter, gdzie każda z nich łączy ze sobą taras występujący za oknem z mini tarasem występującym na półpiętrze. W taki sposób zlokalizowane są na tyłach kamienic, aby można było z nich łatwo opuścić budynek. Takie drabiny mogą także być zamocowane jako płasko przylegające do ściany, jednak w takim przypadku opuszczenie budynku jest mniej komfortowe, aczkolwiek zajmuje mniej miejsca. Drabinki płaskie przylegające do ściany są zabezpieczone od zewnętrznej strony tunelem z kratownicy stalowej, aby osoby z niej korzystające nie wypadły przez przypadek z takiej konstrukcji.

Najważniejszą rzeczą jeśli chodzi o zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych, jest poza ich konstrukcją także odpowiednie oznaczenie miejsc ewakuacji. Muszą to być znaki jasne i sensowne, nie budzące dla nikogo wątpliwości, a przy tym doskonale widoczne.